Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екипът на филма "Майка" ще гостува и в Стара Загора

"Елена, влюбена в работата си театрална режисьорка, е на 32 години, когато разбира, че не може да има деца. Изправена пред избор – да се опитва да зачене инвитро с любимия си съпруг, диригента Леон Майер или да адаптира театралната програма, с която преобразява живота на сираци в далечна Африка, Елена ще преоткрие думата „майка“. Вдъхновен от истинска история филмът на свой ред вдъхновява зрителите с идеята, че всеки от нас може да промени света за по-добро."

Това е филмът "Майка", който от 13 януари е по кината в България. Режисьор на лентата е Зорница София, вдъхновена от историята на Елена Панайотова, оператор е Крум Луис-Алирио Родригес, музиката е дело на Дарко Маркович.

"Майка" печели "Златна роза", а за малко даже беше претендент за чуждоезичен Оскар, но 3 минути английски в повече разделиха екипа с тази възможност. В момента филмът обикаля фестивали в целия свят и се радва на голям зрителски интерес и у нас. Това е филм за "алтернативна форма на майчинство", както точно го анонсира Film New Europe преди година.

Главната роля се изпълнява от Дария Симеонова, за която това е дебют в главна роля в киното. Участват още хърватската звезда Леон Лучев, печелил награди на фестивали в Берлин, Кан и Сънданс, както и кенийските открития Перис Уамбуи и Стив Матиас. Всички деца участници във филма, и в България, и в Кения, само с едно изключение, не са деца-актьори. Те са сираци или деца от улицата.

"Децата имат нужда от любов, нашето време и внимание - нищо друго!" - сподели за Радио Стара Загора актрисата Дария Симеонова. Чуйте цялото интервю Поли Гънчева с Дария в прикачения файл: 

На 27 януари 2023 г. в Стара Загора зрителите от града ще имат възможност не само да гледат филма "Майка", но и за среща с авторите след прожекцията

"Заповядайте да споделим впечатления и емоции, ще се радваме да отговорим на въпросите ви" - приканва развълнуваната режисьорка Зорница София. Как се ражда идеята за филма, колко време коства да бъде създаден, за мисията, отзивите и посланията чуйте в интервюто със Зорница София тук: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дни на студентската поезия и проза започват в Хасково

За четвърта поредна година Народно читалище "Светлина - 1926" организира "Дни на студентската поезия и проза". Програмата започва днес, от 18:00 ч. в Къща музей "Кирково училище", Хасково, а през следващите дни  продължава в с. Въгларово.  Участват..

публикувано на 22.08.25 в 13:33

Зоопаркът в Стара Загора става домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“

Преди години белоглавият лешояд, рисът и ловният сокол са били част от естествения пейзаж на българските планини. Днес техните следи са почти заличени, а присъствието им в природата - все по-рядко. С мисията да даде глас на тези изчезващи видове, минерална..

публикувано на 20.08.25 в 16:48

Творби на старозагорски художници представят в Художествената Галерия в Стара Загора

Изложба под надслов „Отвъд хронологията“ се открива  в Художествена галерия Стара Загора. На нея ще бъдат представени творбите на известни старозагорски художници от началото на миналия век, съобщи организаторът „Изложбена дейност“ към галерията..

публикувано на 19.08.25 в 09:53
Гроздан Иванов

Младежка интернет телевизия в Стралджа

Във времето на дългата лятна ваканция ученици от Средно училище "Пейо Яворов" в Стралджа решиха да създадат Младежка интернет телевизия. Амбициозната задача намира добър прием от общинската администрация, която не само застава зад проекта, а предоставя..

публикувано на 18.08.25 в 11:48

Кънтри поп в първата авторска песен на Мария Караиванова – MIMOSSA „14 September“ (видео)

Тя е на 23 години и е от Сливен. Завършила „Поп и джаз китара“ в Пловдив, предстои и Музикалната академия. Китаристка, пианистка и певица в стилове от джаз, кънтри, поп, рок, боса нова, самба, фънк, както като солов артист, така и в различни формации...

публикувано на 17.08.25 в 11:00

Баща и син Бакалски подредиха "Летописи на времето" в зала "Байер"

Творбите на двама старозагорски художници – Нено и Дилян Бакалски са подредени в изложбата „Летописи на времето“ в зала " Лубор Байер" в Стара Загора. В нея баща и син представят свои картини, рисунки и пластики от глина . Малките..

публикувано на 15.08.25 в 17:06

Художникът Росен Кавръков за срещите между хората в живота и на платното

Как изглежда лятото в цветове за един художник и защо срещите между двама души са любима тема в картините на Росен Кавръков. За срещите в нашият живот и цветовете, които оставят като следи, както и покана за предстояща изложба в Стара Загора...

публикувано на 15.08.25 в 13:46

Археолози продължават да откриват уникални находки при ремонтите в града

80 антични християнски гроба от 4-ти и 5-ти век от Новата ера са открити през настоящото археологическо лято в двор на кръстовището на булевардите „Цар Симеон Велики“ и „Патриарх Евтимий“, съобщи за Радио Стара Загора директорът на историческия..

публикувано на 13.08.25 в 17:23

За първи път България е домакин на Световния конгрес на дантелиерите

В дните от 15 до 18 август страната ни за първи път ще бъде домакин на Световния конгрес на дантелата, организиран от Международната асоциация на дантелиерите – OIDFA . Събитието ще се проведе под патронажа на съпругата на президента Десислава..

публикувано на 11.08.25 в 09:42

Мина Кръстева ни води на литературно поклонническо пътуване по свети места

"Сказание за българските манастири" е 11-та книга на Мина Кръстева. Тя излезе от печатницата на Издателска къща "Знаци" на Преображение Господне. Писателка е позната с лиричните си откровения събрани в "Спомен с море", "Слънце в косите", "Антистрес" и..

публикувано на 10.08.25 в 14:10