Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийски университет с принос към съвременната онкология

В началото на 2023 г приключва вторият етап на проект - КП-06-Н23/2/2018 “Значение на туморната микросреда в развитието и прогнозата на стомашния и колоректалния карцином“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“.

„ Зад това заглавие се крие желанието на една малка група от учени да задълбочат своя опит в изследването на някои видове клетки.“  Това каза за Радио Стара Загора ръководителят доц. Юлиан Ананиев.

Целта на проекта e да се изследват някои от специфичните характеристики на два от често срещаните и агресивни туморни процеси, а именно – имунните клетки и произведените от тях белтъчни молекули, като анализът на получените данни да позволи извеждането на заключения, свързани с прогресията и прогнозата при тези заболявания, представляващи сериозно предизвикателство в съвременната онкология. В лабораториите на Медицински факултет на Тракийски университет са извършени различни видове анализи, на нива – клетка, ДНК и РНК, като тези методи дават богат резултат описвайки различни промени в гените на туморните клетки и последващите отделяни от тях вещества водещи до промяна в имунния отговор срещу тумора.

Не по-малко важен принос на проекта е изграждането и допълването на научната среда за развитието на младите учени и експерти в съответната област, както и повишаването на капацитета на  лабораторията. По време на двата периода на проекта, най-значимите постижения са описани и публикувани, както в български, така и в международни научни списания, а участниците представят част от тези резултати в два големи европейски форума провели се във Франция и Швейцария.

Според доц. Ананиев, получените резултати, макар и чрез изследването на малки групи от пациенти, предоставят важна информация, която би могла да се използва при  по-обширни изследвания и да бъде база при прилагането на нови видове терапии, като терапията с имунни чекпойнт инхибитори и антитела насочени срещу определени фактори.

Не на последно място финансирането на подобен вид проекти позволяват много учени в страната да разгърнат потенциала си и да реализират  своите планове, а онова до което те достигнат да бъде в полза не само на науката, но и на цялото човечество.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Елена Стайкова е новият председател на РК на БЛС

Микробиологът д-р Елена Стайкова е новият председател на Районната колегия на Български лекарски съюз в Стара Загора. Тя получава подкрепата на огромната част от своите колеги. Отчетно-изборното събрание се проведе с много голям кворум като..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

8 % от болните с анорексия умират

Анорексията е сложно хранително разстройство, което се характеризира със силен страх от наддаване на тегло. Разбирането на причините и симптомите на анорексията е от съществено значение за ефективно справяне и лечение на това състояние. 8..

публикувано на 08.06.24 в 12:48

Започват профилактични прегледи за рак на гърдата

Ротари клуб София продължава своята кампания „С теб сме“, която е насочен към профилактика на рака на гърдата в малките населени места. Този път във фокуса на ротарианците са областите Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен и Бургас. Това съобщи в..

публикувано на 01.06.24 в 12:05

В казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители

На 31-ви май в казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители. Темата ще бъде свързана с най-честите инфекции през пролетно-летния период. Занятията ще продължат два часа - от..

публикувано на 31.05.24 в 08:05

Ремонтът в АГ клиниката ще приключи до лятото

Ремонтът в АГ клиниката в УМБАЛ „Проф. Киркович“ ще приключи до лятото. Така гинекологичният сектор ще разполага със самостоятелен етаж, повече пространство и удобства за пациентите. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Изкуственият интелект навлиза в образната диагностика

Изкуственият интелект е от изключителна полза в сферата на образната диагностика. Той е в помощ на лекарите при обработката на резултатите от изследванията като подобрява качеството на изображението при дишане и движение на пациентите...

публикувано на 18.05.24 в 13:00

Все по-млади хора страдат от високо кръвно

Все по-често млади хора имат оплаквания от високо кръвно налягане съобщикардиологът д-р Георги Маринов от клиниката по кардиология към УМБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович“ в Стара Загора по повод Световния ден за борба с хипертонията. Според него..

публикувано на 17.05.24 в 11:40

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31