Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В еврозоната има по-ниска инфлация, да работим за присъединяване и изсветляване на икономиката

| обновено на 09.02.23 в 15:35
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Пределните търговски надценки са практика в европейските страни и прокарват държавната политика по отношение на жизненоважни стоки, каквито са храните и лекарствата. На този фон поскъпването им у нас е драстично. В същото време в почти всички държави в ЕС ДДС за храните и лекарствата е между 2-4 пъти по-нисък от общата им ставка, тоест движи се между 5-10%. Това коментира икономистът Румен Гълъбинов. Той се обяви за данъчни промени с внасянето на Бюджет 2023 в следващия парламент. 

"Не би могло още дълго време основните приходи по ДДС да идват от потребителите на горива, храни и лекарства. Делът на ДДС като основен източник на приходи в бюджета също би могъл да бъде намален за сметка на увеличен дял на други данъци - преки или косвени. Ние имаме прекалено висока зависимост в нашия бюджет като приходна част от ДДС", отбеляза в предаването "Час пик" експертът. 


С наличните в момента възможности - и икономически, и политически България трябва да следва заложения график 1 януари 2024 година за присъединяване към еврозоната.

"За да се случи това, ние трябва наистина да имаме желание и да работим много в оставащите месеци. Когато някой не иска да свърши някаква работа, обикновено най-лесният начин е да я отложи във времето. По този начин ние не би следвало да подхождаме към членството си. Графикът не е променян, той си остава началото на следващата година. Ако искаме предоговаряне на този график за по-нататък, твърде вероятно е да се поставят и други условия и изисквания, защото самото членство в еврозоната е динамичен процес", предупреди икономистът.

Няма опасност за спестяванията. Валутният курс вече е фиксиран в Закона за валутния борд и няма законови основания да се променя. Ние имаме фиксиран валутен курс към еврото повече от 20 години (б. ред.: фиксиран курс от 1,95583 лева за 1 евро). И никой нищо няма да загуби. България има макроикономическа стабилност с курса, каквато например Хърватия нямаше. При тях куната беше свободно конвертируема валута. 

Всички държави в еврозоната се развиват по-добре икономически - стандарт на живот, покупателна способност. През миналата година инфлацията в 20-те страни от еврозоната беше почти два пъти по-ниска, отколкото в България. 

Запитан ще бъде ли гарантирана стабилността на банковата ни система, за да няма нови казуси като КТБ в бъдеще, икономистът обясни, че при присъединяване ставаме член на Банковия съюз и гаранционните механизми. Всички депозити у нас ще получат до 1 млн. евро гаранция. България ще стане равноправен член на ЕЦБ, която има водеща роля за поддържане на ценовата стабилност и лихвените нива за страните приели еврото.

Членството на България в еврозоната предполага по-голям интерес от страна на инвеститорите. В отговор на въпрос Гълъбинов бе категоричен, че присъединяването на страната ще изсветли икономиката, "ще способства за подобряване прозрачността на цялата ни търговия, по-голяма предсказуемост и за данъчните приходи". Членството дава възможност и за подобрен кредитен рейтинг и за облекчени условия, при които да се финансираме с международни заеми срещу еврооблигации. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Липсата на политическа стабилност, води до санкции от ЕК

Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..

публикувано на 19.11.24 в 11:35

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32