Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В еврозоната има по-ниска инфлация, да работим за присъединяване и изсветляване на икономиката

| обновено на 09.02.23 в 15:35
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Пределните търговски надценки са практика в европейските страни и прокарват държавната политика по отношение на жизненоважни стоки, каквито са храните и лекарствата. На този фон поскъпването им у нас е драстично. В същото време в почти всички държави в ЕС ДДС за храните и лекарствата е между 2-4 пъти по-нисък от общата им ставка, тоест движи се между 5-10%. Това коментира икономистът Румен Гълъбинов. Той се обяви за данъчни промени с внасянето на Бюджет 2023 в следващия парламент. 

"Не би могло още дълго време основните приходи по ДДС да идват от потребителите на горива, храни и лекарства. Делът на ДДС като основен източник на приходи в бюджета също би могъл да бъде намален за сметка на увеличен дял на други данъци - преки или косвени. Ние имаме прекалено висока зависимост в нашия бюджет като приходна част от ДДС", отбеляза в предаването "Час пик" експертът. 


С наличните в момента възможности - и икономически, и политически България трябва да следва заложения график 1 януари 2024 година за присъединяване към еврозоната.

"За да се случи това, ние трябва наистина да имаме желание и да работим много в оставащите месеци. Когато някой не иска да свърши някаква работа, обикновено най-лесният начин е да я отложи във времето. По този начин ние не би следвало да подхождаме към членството си. Графикът не е променян, той си остава началото на следващата година. Ако искаме предоговаряне на този график за по-нататък, твърде вероятно е да се поставят и други условия и изисквания, защото самото членство в еврозоната е динамичен процес", предупреди икономистът.

Няма опасност за спестяванията. Валутният курс вече е фиксиран в Закона за валутния борд и няма законови основания да се променя. Ние имаме фиксиран валутен курс към еврото повече от 20 години (б. ред.: фиксиран курс от 1,95583 лева за 1 евро). И никой нищо няма да загуби. България има макроикономическа стабилност с курса, каквато например Хърватия нямаше. При тях куната беше свободно конвертируема валута. 

Всички държави в еврозоната се развиват по-добре икономически - стандарт на живот, покупателна способност. През миналата година инфлацията в 20-те страни от еврозоната беше почти два пъти по-ниска, отколкото в България. 

Запитан ще бъде ли гарантирана стабилността на банковата ни система, за да няма нови казуси като КТБ в бъдеще, икономистът обясни, че при присъединяване ставаме член на Банковия съюз и гаранционните механизми. Всички депозити у нас ще получат до 1 млн. евро гаранция. България ще стане равноправен член на ЕЦБ, която има водеща роля за поддържане на ценовата стабилност и лихвените нива за страните приели еврото.

Членството на България в еврозоната предполага по-голям интерес от страна на инвеститорите. В отговор на въпрос Гълъбинов бе категоричен, че присъединяването на страната ще изсветли икономиката, "ще способства за подобряване прозрачността на цялата ни търговия, по-голяма предсказуемост и за данъчните приходи". Членството дава възможност и за подобрен кредитен рейтинг и за облекчени условия, при които да се финансираме с международни заеми срещу еврооблигации. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58