Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от рождението на Юлия Огнянова

yuliya_ognyanova

Днес се навършват 100 години от рождението на Юлия Огнянова - учител, будител, бунтар, визионер, провокатор, режисьор, театровед, театрал, във всичките многопластови измерения на сценичната Вселена. Трудно е да събереш в рамката на думите жената, която обичаше да повтаря на студентите си, "Колкото повече откъснеш от себе си, толкова повече ще ти се върне."Тя беше търсещ човек, който създаваше нови представи за сцената. Правеше го красноречиво, вярна на себе си и наставляваше с благи слова. 

Днес театрите в цялата страна се включват в националните чествания за юбилея на Юлия Огнянова, ден по-рано годишнината на знаменитата режисьорка бе отбелязана в Бургас, сподели в интервю за Румяна Емануилиду - журналист, издател и автор на книгите "Юлия Огнянова - Автопортрет за разпознаване", "Юлияда", "Уроците на Юлия Огнянова", "Завещаното от Юлия Огнянова", "Юлия и клоуните". Инициативата на Държавен куклен театър – Бургас, Издателска къща „Знаци” с партньорството на морската община премина под мотото: „Уроците на Юлия Огнянова - Академия за достойнство” Емануилиду разказа, че тази запомняща се вечер е била съпроводена с емоционалните разговори на част от студентите на режисьорката, между които актрисата Нина Димитрова, директорът на Бургаския куклен театър Христина Арсенова и режисьорът Петър Тодоров. На срещата в дигитална изложба е представена преподавателската и творческа дейност на Юлия Огнянова.

Днес малцина ще спомнят, че родената на 22 февруари 1923г. Юлия Андреева Огнянова учи медицина, но завършва през 1953 г. ГИТИЗ-Москва, специалност "Театрознание" при професор Павел А.Марков. "Тя създава театър на базата на колажно подбрани от нея литературни материали. Слага акцент на кукления театър за възрастни, стъпва на народните традиции и създава нов жанр - театралната клоунада. Преподава режисура, а след време нейните нетрадиционно обучени студенти Теди Москов, Мая Новоселска, Александър Морфов, Васил Василев-Зуека, Кръстю Лафазанов, Христина Арсенова, Велимир Велев и други осъществяват съвременната театрална реформа.

Юлия Огнянова има трудна житейска и театрална съдба. Нейният живот може да бъде документ на времето. Дълбоко ненавиждаща спекулата, тя не направи капитал от биографията си в никое от времената, в които живя. Реши да отвори вратата и да направи публично своята равносметка в момента, в който сметна, че това минало не носи дивиденти," пише в една от книгите посветени на Юлия Огнянова Румяна Емануилиду, която 15 години следва режисьорката по време на пътуванията у нас и по света.

Днес 100 години след рождението й е време да си припомним и един от заветите й, че най-важното в този свят е, каквито и ветрове да завеят, да бъдеш верен на позицията си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Изкуството на обектива и светлината“ озарява зала „Лубор Байер“ в Стара Загора

Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..

публикувано на 01.08.25 в 15:36

Децата от "Загорче" представят България по света, да ги подкрепим

Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..

публикувано на 01.08.25 в 10:18

Местят „Лебедово езеро” в залата на операта в Стара Загора

Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..

публикувано на 31.07.25 в 11:57

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41
Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41