Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече млади хора са със сериозни нарушения на репродуктивните функции

Снимка: БГНЕС


Увеличаването на средната възраст на майката при раждането на първо дете е обща тенденция за целия ЕС. По данни на Евростат за 2019 г. тя е  29,4 години, а за България малко под средната за Европейския съюз – 27,5 години.
Тенденцията обаче е недвусмислена – за 10 години се е увеличила с година и три месеца, като са налице значителни регионални и образователни различия. В столицата средната възраст за раждане на първо дете е 30,4 години, по-висока дори от тази в ЕС, докато в област Сливен е 22,5 години. Около 90% от жените с висше образование раждат първото си дете около и над 30 години, докато 50% от тези с основно и по-ниско образование до 22 години.
Кампанията „Родители навреме” е национална инициатива на БТА и фондация „Искам бебе”, която стартира в края на януари, разказа за Радио Стара Загора основателят на фондацията Радина Велчева като поясни, че поемат ангажимент в рамките на около година да осигурят безплатни изследвания на яйчниковия резерв за жени на възраст 18-30 години, както и спермограма за мъже на възраст 18-45 години. В рамките на кампанията се дават и добри примери за млади семейства с едно, две или три деца. 
Радина Велчева посочи още, че вече е изпратено писмо и до всички министерства с настояване тези изследвания да бъдат напълно заплатени от НЗОК. През месец февруари тази година и омбудсманът Диана Ковачева се включи със своя препоръка до служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, до управителя на Националната здравноосигурителна каса и председателя на Българския лекарски съюз, в която е препоръчва в пакета от здравни дейности, покривани от бюджета на касата, да бъдат включени ежегодни изследвания за репродуктивността – при жените това е оценката на яйчниковия резерв, а при мъжете изследването на спермограмата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диабетното стъпало води до тежки усложнения

Диабетното стъпало е комбинация от много сериозни нарушения в тъканите на стъпалото на диабетиците, които водят до промяна на ставно-костната му структура. От там настъпва последваща промяна в разпределението на тежестта, в обменните процеси,..

публикувано на 28.12.24 в 12:05

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57