Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски депутати и духовници активно защитават българските евреи

Снимка: архив

"Който спаси един човешки живот,

спасява цяла вселена"

Талмуда

 България е сред малкото европейски страни, успяла да спаси своите евреи от депортация и унищожение през Втората световна война.

  „Още с налагането на антисемитското законодателство у нас от 1940 г. българското общество се надига в защита на българските евреи. Във всички по-големи градове в страната има еврейски общности, както и в Стара Загора. Тук живеят около 450  семейства на евреи, около 1 450 мъже, жени и деца…

  В началото на март 1943 г. българското правителство подготвя депортацията на българските евреи от царство България за лагерите на смъртта. Гражданското общество научава за това намерение на българските власти и още на 6-ти и 7-ми март започват първите протести в защита на българските евреи от Кюстендил, от където са подпредседателят на парламента Димитър Пешев и някои от кюстендилските народни представители,  включили се в подписката 43-мата депутати в защита на сънародниците ни от еврейски произход. Активна роля в защита на българската еврейска общност играе и Българската православна църква. Първите групи евреи от големите градове Кюстендил, Пловдив, София са подготвяни с малко ръчен багаж за депортация“, припомня драматичните събития  за България и българските евреи, почти 50 000 д., уредничката  Райна Антова от Регионалния исторически музей. "Най-активни протестни действия има на 9-ти май, същата година срещу натиска на фашистка Германия да изпратим евреите от пределите на царска България към концентрационните лагери. На следващия ден – 10.03.1943 г. е отменена заповедта за депортация. Но това е временно отлагане“, продължава разказа.

  „По-късно с участието на цар Борис Трети и на действията на българското правителство с обосновката, че тези 50 000 евреи са нужни на България за строежа на пътища и ж.п. линии, ги изпращат в трудови лагери в страната, за да ги спасят от изтребление“, припомня историчката.

  Така е спряно депортирането на близо 50 000 души с ешелоните на смъртта  в Германия. В защита на българските евреи, с 43-та депутати, се обявяват монарха, правителството, Българската православна църква и представители на българската интелигенция, творци и обикновени граждани. Спасяването на българските евреи е  акт, който обединява целия народ да се  противопостави на  антисемитската политика в годините на Втората световна война.

В тази защита на българските евреи се включват и старозагорските депутати – Иван Киров Вазов и  адвокатът Иван Минков гласуват „против“  налагането на антисемитското законодателство от началото на 40-те години.

 Иван Киров Вазов е доктор по търговско право, ветеран от войните за национално  обединение, председател на дружество „Инвалид“ в Стара Загора, обединяващо всички инвалиди от войните и създава дом за военноинвалидите на Старозагорските минерални бани, дарявал цялата си депутатска, а сетне и министерската си заплата в подкрепа на сираците и вдовиците от войните.

  Иван Минков отказва да подкрепя антисемитските закони с мотива, че „не желае да има издевателство над когото и да е в неговата избирателна област.“  Двамата народни представители подписват декларацията на другите свои 41 колеги в защита на българските евреи.

Видинският митрополит Неофит, роден в гр. Гълъбово е начело на Светия синод, който се обявява открито срещу депортацията на евреите. Като подкрепя позицията на синода, стазагорският  владика Климент заявява, че всички се кланяме на един бог и евреите трябва да бъдат закриляни.

 През 2003 г. със заповед на министъра на образованието Даниел Вълчев, на 10-ти март с открит урок пред ученици, той обявява датата 10-ти март като ден на Холокоста у нас и като ден на спасението на българските евреи.

 Чуйте интервюто с Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей в звуковия файл. 

  Радио Стара Загора ще отбележи  годишнината от събитията през март 1943 г. с изложба, посветена на 80  години от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343-ма евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, депортирани в лагерите на смъртта.

  Изложбата е организирана в партньорство с  Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора, Държавен архив Стара Загора и СУ “М. Горки“.  Откриването е в 18 ч. на 16-ти март, четвъртък, във фоайето на Радио Стара Загора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44