Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски депутати и духовници активно защитават българските евреи

Снимка: архив

"Който спаси един човешки живот,

спасява цяла вселена"

Талмуда

 България е сред малкото европейски страни, успяла да спаси своите евреи от депортация и унищожение през Втората световна война.

  „Още с налагането на антисемитското законодателство у нас от 1940 г. българското общество се надига в защита на българските евреи. Във всички по-големи градове в страната има еврейски общности, както и в Стара Загора. Тук живеят около 450  семейства на евреи, около 1 450 мъже, жени и деца…

  В началото на март 1943 г. българското правителство подготвя депортацията на българските евреи от царство България за лагерите на смъртта. Гражданското общество научава за това намерение на българските власти и още на 6-ти и 7-ми март започват първите протести в защита на българските евреи от Кюстендил, от където са подпредседателят на парламента Димитър Пешев и някои от кюстендилските народни представители,  включили се в подписката 43-мата депутати в защита на сънародниците ни от еврейски произход. Активна роля в защита на българската еврейска общност играе и Българската православна църква. Първите групи евреи от големите градове Кюстендил, Пловдив, София са подготвяни с малко ръчен багаж за депортация“, припомня драматичните събития  за България и българските евреи, почти 50 000 д., уредничката  Райна Антова от Регионалния исторически музей. "Най-активни протестни действия има на 9-ти май, същата година срещу натиска на фашистка Германия да изпратим евреите от пределите на царска България към концентрационните лагери. На следващия ден – 10.03.1943 г. е отменена заповедта за депортация. Но това е временно отлагане“, продължава разказа.

  „По-късно с участието на цар Борис Трети и на действията на българското правителство с обосновката, че тези 50 000 евреи са нужни на България за строежа на пътища и ж.п. линии, ги изпращат в трудови лагери в страната, за да ги спасят от изтребление“, припомня историчката.

  Така е спряно депортирането на близо 50 000 души с ешелоните на смъртта  в Германия. В защита на българските евреи, с 43-та депутати, се обявяват монарха, правителството, Българската православна църква и представители на българската интелигенция, творци и обикновени граждани. Спасяването на българските евреи е  акт, който обединява целия народ да се  противопостави на  антисемитската политика в годините на Втората световна война.

В тази защита на българските евреи се включват и старозагорските депутати – Иван Киров Вазов и  адвокатът Иван Минков гласуват „против“  налагането на антисемитското законодателство от началото на 40-те години.

 Иван Киров Вазов е доктор по търговско право, ветеран от войните за национално  обединение, председател на дружество „Инвалид“ в Стара Загора, обединяващо всички инвалиди от войните и създава дом за военноинвалидите на Старозагорските минерални бани, дарявал цялата си депутатска, а сетне и министерската си заплата в подкрепа на сираците и вдовиците от войните.

  Иван Минков отказва да подкрепя антисемитските закони с мотива, че „не желае да има издевателство над когото и да е в неговата избирателна област.“  Двамата народни представители подписват декларацията на другите свои 41 колеги в защита на българските евреи.

Видинският митрополит Неофит, роден в гр. Гълъбово е начело на Светия синод, който се обявява открито срещу депортацията на евреите. Като подкрепя позицията на синода, стазагорският  владика Климент заявява, че всички се кланяме на един бог и евреите трябва да бъдат закриляни.

 През 2003 г. със заповед на министъра на образованието Даниел Вълчев, на 10-ти март с открит урок пред ученици, той обявява датата 10-ти март като ден на Холокоста у нас и като ден на спасението на българските евреи.

 Чуйте интервюто с Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей в звуковия файл. 

  Радио Стара Загора ще отбележи  годишнината от събитията през март 1943 г. с изложба, посветена на 80  години от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343-ма евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, депортирани в лагерите на смъртта.

  Изложбата е организирана в партньорство с  Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора, Държавен архив Стара Загора и СУ “М. Горки“.  Откриването е в 18 ч. на 16-ти март, четвъртък, във фоайето на Радио Стара Загора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29

Над 150 хиляди са се подписали за по-тежки назания на извършителите на насилие върху животни

Над 150 хиляди души са подкрепили онлайн петиция, която е за по-тежки наказания на извършителите на насилие върху животни. За това съобщи инициаторът й Моника Мишева. Създаването на подписката е провокирано след като преди дни..

публикувано на 18.03.25 в 16:41

Финансистът Надя Недялкова: Финансовата грамотност започва още от семейството

Финансовата грамотност започва още от семейството, като момичетата получават първите си уроци от майките си, а момчетата от бащите си. Необходимо е обаче и финансовата грамотност да бъде застъпена и в училище. Това коментира за Радио Стара Загора по..

публикувано на 17.03.25 в 15:30
Йовка Янчева

Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме  Денят на числото Пи и Международния празник на математиката. Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява..

публикувано на 14.03.25 в 11:48
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Срещите ми с избиратели започват още тази седмица

Влизането на партия „Величие“ в парламента не е обрат, а закономерен изход от това, което са се случи на 27 октомври. „Величие“ не е вкарана от никого в този парламент, нито влиза през задната врата, ние сме там по силата на волята на 100 000 души...

публикувано на 14.03.25 в 09:10

При първи индикации за проблеми трябва да се потърси логопед

На 6 март се отбелязва професионалния празник на логопедите. По този повод в страната за седми път през целият месец специалисти организират и безплатни консултации, информира логопеда от Казанлък Светлана Берова. Тя припомни, че е добре да се..

публикувано на 06.03.25 в 16:42