"Който спаси един човешки живот,
спасява цяла вселена"
Талмуда
България е сред малкото европейски страни, успяла да спаси своите евреи от депортация и унищожение през Втората световна война.
„Още с налагането на антисемитското законодателство у нас от 1940 г. българското общество се надига в защита на българските евреи. Във всички по-големи градове в страната има еврейски общности, както и в Стара Загора. Тук живеят около 450 семейства на евреи, около 1 450 мъже, жени и деца…
В началото на март 1943 г. българското правителство подготвя депортацията на българските евреи от царство България за лагерите на смъртта. Гражданското общество научава за това намерение на българските власти и още на 6-ти и 7-ми март започват първите протести в защита на българските евреи от Кюстендил, от където са подпредседателят на парламента Димитър Пешев и някои от кюстендилските народни представители, включили се в подписката 43-мата депутати в защита на сънародниците ни от еврейски произход. Активна роля в защита на българската еврейска общност играе и Българската православна църква. Първите групи евреи от големите градове Кюстендил, Пловдив, София са подготвяни с малко ръчен багаж за депортация“, припомня драматичните събития за България и българските евреи, почти 50 000 д., уредничката Райна Антова от Регионалния исторически музей. "Най-активни протестни действия има на 9-ти май, същата година срещу натиска на фашистка Германия да изпратим евреите от пределите на царска България към концентрационните лагери. На следващия ден – 10.03.1943 г. е отменена заповедта за депортация. Но това е временно отлагане“, продължава разказа.
„По-късно с участието на цар Борис Трети и на действията на българското правителство с обосновката, че тези 50 000 евреи са нужни на България за строежа на пътища и ж.п. линии, ги изпращат в трудови лагери в страната, за да ги спасят от изтребление“, припомня историчката.
Така е спряно депортирането на близо 50 000 души с ешелоните на смъртта в Германия. В защита на българските евреи, с 43-та депутати, се обявяват монарха, правителството, Българската православна църква и представители на българската интелигенция, творци и обикновени граждани. Спасяването на българските евреи е акт, който обединява целия народ да се противопостави на антисемитската политика в годините на Втората световна война.
В тази защита на българските евреи се включват и старозагорските депутати – Иван Киров Вазов и адвокатът Иван Минков гласуват „против“ налагането на антисемитското законодателство от началото на 40-те години.
Иван Киров Вазов е доктор по търговско право, ветеран от войните за национално обединение, председател на дружество „Инвалид“ в Стара Загора, обединяващо всички инвалиди от войните и създава дом за военноинвалидите на Старозагорските минерални бани, дарявал цялата си депутатска, а сетне и министерската си заплата в подкрепа на сираците и вдовиците от войните.
Иван Минков отказва да подкрепя антисемитските закони с мотива, че „не желае да има издевателство над когото и да е в неговата избирателна област.“ Двамата народни представители подписват декларацията на другите свои 41 колеги в защита на българските евреи.
Видинският митрополит Неофит, роден в гр. Гълъбово е начело на Светия синод, който се обявява открито срещу депортацията на евреите. Като подкрепя позицията на синода, стазагорският владика Климент заявява, че всички се кланяме на един бог и евреите трябва да бъдат закриляни.
През 2003 г. със заповед на министъра на образованието Даниел Вълчев, на 10-ти март с открит урок пред ученици, той обявява датата 10-ти март като ден на Холокоста у нас и като ден на спасението на българските евреи.
Чуйте интервюто с Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей в звуковия файл.
Радио Стара Загора ще отбележи годишнината от събитията през март 1943 г. с изложба, посветена на 80 години от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343-ма евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, депортирани в лагерите на смъртта.
Изложбата е организирана в партньорство с Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора, Държавен архив Стара Загора и СУ “М. Горки“. Откриването е в 18 ч. на 16-ти март, четвъртък, във фоайето на Радио Стара Загора.
Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..
Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..
Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..
В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..
Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..
„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..
Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..
- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net