Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Кулов: Трудно е да се каже откъде идват заплахите срещу училищата

Трудно е да се идентифицира източникът на зловредните атаки срещу училища в страната от последните дни, смята Мартин Кулов, председател на Асоциацията на софтуерните инженери в България. 

"Трудно е да се каже откъде идват тези заплахи, тъй като вероятно се използват анонимни имейл съобщения. Интернет има характер и свойство да бъде анонимен източник на ползване, но въпреки това при добра организация от службите, както и съдействие от технически компетентните лица от имейл услугата, е възможно да се намерят някакви следи. Зависи доколко лошо настроените лица са оставили такива", поясни IT специалистът. 

Той призова за повече отговорност и добави, че широко се коментира, че проблемът е с електронните пощи на институциите, които са за лично ползване, безплатни са и нямат характеристиките на услуга за професионално ползване. 

"Когато една институция ползва платена услуга, която има екип за киберсигурност, който може да анализира всички логове, мрежа от специалисти по цял свят може да координира и анализира данните, които нашите служби поискат от тях. Също не можем да разчитаме, че от ГДБОП ще могат да анализират правилно достатъчно бързо данните. Не поставям под съмнение техния капацитет като технически лица. На тях това не им е основната дейност", подчерта в разговора той.

Мартин Кулов предупреди, че проблеми могат да възникнат и в гилдията на нотариусите. Част от тях ползват същата безплатна поща, подобно на училищата. 

Експертът призова за законова рамка за регламентиране на лесен контакт до лица, отговарящи за киберсигурността, подобно на Data Protection специалистите по рамката GDPR.

По думите му хората нямат нужната дигитална култура, но това е проблем не само за България. 

Софтуерният бранш очаква прозрачност в държавното управление, харченето на публични средства и взимането на решения, а всичко това става с добро електронно управление и онлайн идентичност на гражданите, "вкарвайки прозрачност, ще излязат  наяве процеси, които досега са били скрити", коментира още председателят на Асоциацията на софтуерните инженери в България. 

Как ChatGPT променя технологичния свят и живота на съвременния човек? Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57