Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на българското хорово изкуство

Академичният народен хор при АМТИИ – Пловдив чества 50-годишен юбилей

Излиза първият студиен албум на състава

2
Първият студиен албум на Академичния народен хор.
Снимка: АМТИИ - Пловдив

Първият студентски хор за народна музика в България чества половинвековен юбилей с концерт, монография и двоен студиен албум. Това е Академичният народен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив, единствен носител на Grand Prix от Световния шампионат за хорово изкуство в Грац, Австрия.

В навечерието на юбилейните чествания помощник-диригентът Николай Гурбанов, доктор по музикознание, направи кратка ретроспекция на именития хоров състав пред слушателите на Радио Стара Загора:

„Академичният народен хор е създаден през 1972 г. от проф. Асен Диамандиев, когато тогавашния филиал на Българската държавна консерватория става самостоятелно висше учебно заведение (Висш музикално-педагогически институт). Помощник-диригент е Василка Имандиева - Йончева, която пристига от СМУ – Котел заедно с първия випуск ученици. По това време хорът се представя на прегледа на народните хорове и ансамбли в Бургас с песента „Лале ли си, зюмбюл ли си“ в обработка на Филип Кутев. От 1975 г. насам съставът е дирижиран от доц. Стефан Мутафчиев, проф. Василка Спасова (1981), а от 2004 г. главен диригент е проф. д-р Костадин Бураджиев, вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова.

Под ръководството на Бураджиев Академичният хор има множество награди и няколко самостоятелни албума. Всъщност новият двоен компактдиск, който излиза юбилейно е първият студиен. Предходните три албума са изцяло концертни“, подчерта Николай Гурбанов.

Академичният народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев.

Академичният народен хор ще отбележи своя 50-годишен юбилей с празничен концерт на връх Еньовден - 24 юни (събота) от 19.00 ч. в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. За концертната програма информира Н. Гурбанов:

„Много трудно беше да подберем репертоара така, че да представим всички композитори, които имат принос в репертоарната програма на хора. Ще се опитаме да направим една ретроспекция като започнем от началото – това, което е завещал Асен Диамандиев, ще минем през Стефан Мутафчиев, Иван Спасов и всички, които са дали своя дял в развитието на състава. Ще почетем делото на всеки диригент, ще се включи и Щатния народен хор, който не малко време е бил част от Академичния хор. Очакваме гости от цялата страна и смятам, че ще се получи един красив празник на хоровото изкуство.

Предстои отпечатването на монографичен труд, който диахронно проследява половинвековната дейност на първия студентски народен хор у нас. Освен дескриптивната част в изданието авторът Н. Гурбанов анализира интерпретаторското майсторство на всички диригенти през годините.

Цялото интервю с Николай Гурбанов за Радио Стара Загора и музика от първия студиен албум на Академичния народен хор можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10