Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напредък в диагностиката на сърдечните заболявания

| обновено на 26.09.23 в 13:05
професор Добрин Василев
Снимка: Тони Тончев

Болестите на сърцето и съдовата система са водеща причина за смъртност в страната. Превенцията им е трудна, защото е свързана с промяна в начина на живот, предупреди проф. д-р Добрин Василев, който е водещ специалист по кардиология и инвазивна кардиология. По думите му между 30 и 40 процента от сърдечносъдовите заболявания у нас завършват с летален край. 

"Възпитанието в начина на живот, начина на поведение и хранене започва още от семейството и училище. Един човек на 40- 50 години, на който за първи път се открива някакво сърдечно заболяване, тепърва да промени начина си на живот - да, може, но това се случва при 10-15 процента от хората. Това означава един от 10 до 1 от 8 души реално правят нещо за себе си, при останалите - нищо не се променя", коментира той.

"Ако човек е достатъчно дисциплиниран, може да спре пушенето, да ходи всеки ден по 30 минути равномерно, да изолира сладките неща от режима си на хранене или поне да не ги яде всеки ден, да изолира мазното и тестените храни. Това гарантира един сравнително добър начин на живот в следващите години. Реалността показва обаче, че това не се случва", отбеляза още проф. Добрин Василев. 

Световният опит показва, че профилактиката и навременното диагностициране могат да повлияят развитието на болестта. На този фон проф. Василев отчете напредък в диагностиката на сърдечните заболявания с навлизането на неинвазивни методи или "да не проникваме в циркулацията на пациента, да не го бодем". Все повече навлиза компютърната томография, чрез която се вижда директно стеснението и запушването на съдовете на сърцето. Това води до бърза и адекватна диагностика на коронарната болест на сърцето. Отчита се понижаване на смъртните случаи при пациенти с инфаркт, тъй като се диагностицира и лекува навреме. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ръст на ваксинираните в Стара Загора

От Регионалната здравна инспекция отчитат сериозен ръст на имунизираните. През 2022 година в област Стара Загора срещу грип са се ваксинирали почти 10 хиляди души, а през 2023-та те вече са 13 хиляди, които съставляват около 4 % от..

публикувано на 19.10.24 в 12:05

Деца рисуваха микроби в здравно творческо ателие

Две старозагорски педиатърки поканиха малките си пациенти и техните родители на рисуване на двора. Целта на импровизираното неделно събитие беше да се поговори отново за чистите ръце, за профилактиката и за  личното здраве изобщо. Децата..

публикувано на 18.10.24 в 11:12

Д-р Пиличева от казанлъшката болница - с награда "Ти с нашето бъдеще"

На стилна церемония снощи Районната лекарска колегия раздаде годишните си награди по повод 19 октомври - Ден на българския лекар и 123 години от създаването на съсловната организация. Те се присъждат в 5 категории: лекар на годината;..

публикувано на 17.10.24 в 17:26

Изкуственият интелект в помощ на анестезиолозите

Изкуственият интелект (AI) започва да играе важна роля в анестезиологията, като помага на лекарите в избора на подходящи медикаменти и дозировки, особено в големите болници. Това съобщи д-р Кирил Добрев в Международния ден на анестезиолога. „..

публикувано на 16.10.24 в 10:00
УМБАЛ

Ще има ли в Стара Загора център за лечение на инсулт

Стара Загора не попада сред градовете, в които ще бъдат изградени центрове за високотехнологично лечение на инсулт. Предвижда се stroke центрове (за спасяване от мозъчен инсулт) да заработят в три болници в София и по един в Пловдив, Варна и Плевен,..

публикувано на 15.10.24 в 13:16

Табата за елегантна фигура

Табата е кръстена на професор Изуми Табата, които провел проучване на ефектите на високоинтензивните интервални тренировки върху аеробните и анаеробните процеси в сравнение със статичните упражнения. Табата тренировките представляват 20 секунди..

публикувано на 12.10.24 в 12:38

Вкусът към храната се възпитава

Емоционалното хранене е е дна от най-честите форми на хранителни разстройства в съвременното общество. Според д-р Тамара Атанасова, магистър по хранене и нутриционист, това явление често е резултат от емоционален стрес или нерешени..

публикувано на 10.10.24 в 13:57

4 хиляди с рак на гърдата годишно в България

Между 3 хиляди и 500 и 4 хиляди жени се разболяват от рак на гърдата всяка година в България. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска онкология от Комплексния онкологичен център д-р..

публикувано на 05.10.24 в 12:05

Ваксина предпазва от рак жени и мъже

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години..

публикувано на 03.10.24 в 12:37

Две здравни кампании започват в Стара Загора

Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в..

публикувано на 01.10.24 в 12:08