Днес, от 18.30, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на "Вой“. Книгата е дебютен роман на еколога Александър Петров, познат с псевдонима Александър Скалд.
В интервю екологът разказа, че пише поезия и проза под псевдонима Скалд повлиян от скандинавската митология и скалдовата поезия. "Влечеше ме към севера и от уважение към този период се научих да изграждам сложни сюжети, многопластови образи и да разказвам истории. И така реших да добавя името Скалд. Хареса ми как звучи. Усетих го, като мое и остана така. Скалдовете са странстващи поети от Скандинавия и Исландия, които разказват истории за богове, крале, славни битки и достойна смърт, в мерена реч, така че много съвпадаше с това, което правех."
Александър Петров – Скалд е роден в град Лом на 7.11.1990 година. Детството си прекарва в монтанското село Златия. Животът му е низ от предизвикателства, пътувания и промени. Завършва „Вътрешна архитектура” в ЛПГ – Берковица през 2009 година. Висшето си образование следва във Велико Търново, където завършва Български език и история. Живее в Козлодуй, Велико Търново и Бургас между 2010 и 2013 година. След това за две години преподава български език и история в родния си край, а през 2015 се мести в Пловдив. В Пловдив става доброволец към Българско дружество за защита на птиците. Благодарение на теренните проучвания започва работа в Регионалния природонаучен музей. Завършва магистратура "Биоразнообразие, екология и консервация” в ПУ „Паисий Хилендарски”, през 2020 година. Същата година става докторант по екология и опазване на екосистемите. Дисертацията му изследва ролята на лисицата и белката в различни екосистеми.
Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..
Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..
Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..
За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..
Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..
Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net