Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският съюз готви нова регулация за развитие на водородната икономика

Снимка: GettyImages

Предстои съвсем скоро Европейския съюз да одобри нова регулация за изграждане на инфраструктура за алтернативни горива, в които се включва и водорода. Това сподели в интервю за „Минутите на Зелената сделка“ Георги Симеонов, директор дирекция „Инвестиции и европейски програми“ в община Стара Загора. Той беше сред участниците в изминалата седмица на водорода, която се проведе в Брюксел.

По думите му идеята на бъдещите регулации са да се унифицират стандартите и изискванията за изграждане на различни видове инсталации и съоръжения, включително и зарядни станции за водород и други.

„Да имаме единни правила за целия ЕС. Това е основополагаща регулация, която ще бъде в основата на развитието на водородна икономика и използването на водорода в нашия живот“, каза Симеонов.

По думите му срещата в Брюксел е била интересна, като е имало възможност участниците да се запознаят с напредъка във все още новата технология на останалите страни от евросъюза, както и на други държави като Норвегия и Южна Африка, които също работят усилено по развитието на водородната технология.

„ Това е една изключително обещаваща технология на утрешния ден, но все пак една нова технология, която изисква още много научно-изследователска работа и по пътя на развитието има още доста въпроси, чисто технически, технологични, свързани с безопасността на технологиите на производство на водорода, въпроси свързани с производство, дистрибуция, транспорт.  На този етап стана ясно, че водорода е приложим в много сфери на нашия живот, като се започне от индустрията, през мобилноста най вече - корабен транспорт, тежкотоварни камиони, използване на водопровод за производство на енергия, в химическата индустрия- за производство на амоняк“, каза Георги Симеонов.

Полезна е била и обмяната на опит и работа по съвместни проект с европейски партньори, тъй като и региона на Стара Загора е в период на преход към чиста енергия и всякакви иновации, които могат да бъдат от полза са изключително важни.

„Съответно в региона развиваме проекта „Захир“. Там се предвиждат възможности за използване на водорода, както за градски транспорт. Това е един пилотен проект за възможностите за придвижване с водородни автобуси, ще бъдат правени тестове с използване на водорода за транспорт с тежкотоварни камиони и за производство на енергия чрез смесване на газ и водород, като чрез тези технологии вредните емисии се снижават много близко до нула. И вероятно третата възможна употреба ще бъде за използване на водорода за градско осветление, за да направим града още по-зелен“, каза Георги Симеонов.

По думите му това е една обещаваща технология, която все още е в развитие.

„Но следващите 5-10 години ще има сериозен скок и напредък в развитието на тази технология.“, прогнозира Георги Симеонов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00