По думите му идеята на бъдещите регулации са да се унифицират стандартите и изискванията за изграждане на различни видове инсталации и съоръжения, включително и зарядни станции за водород и други.
„Да имаме единни правила за целия ЕС. Това е основополагаща регулация, която ще бъде в основата на развитието на водородна икономика и използването на водорода в нашия живот“, каза Симеонов.
По думите му срещата в Брюксел е била интересна, като е имало възможност участниците да се запознаят с напредъка във все още новата технология на останалите страни от евросъюза, както и на други държави като Норвегия и Южна Африка, които също работят усилено по развитието на водородната технология.
„ Това е една изключително обещаваща технология на утрешния ден, но все пак една нова технология, която изисква още много научно-изследователска работа и по пътя на развитието има още доста въпроси, чисто технически, технологични, свързани с безопасността на технологиите на производство на водорода, въпроси свързани с производство, дистрибуция, транспорт. На този етап стана ясно, че водорода е приложим в много сфери на нашия живот, като се започне от индустрията, през мобилноста най вече - корабен транспорт, тежкотоварни камиони, използване на водопровод за производство на енергия, в химическата индустрия- за производство на амоняк“, каза Георги Симеонов.
Полезна е била и обмяната на опит и работа по съвместни проект с европейски партньори, тъй като и региона на Стара Загора е в период на преход към чиста енергия и всякакви иновации, които могат да бъдат от полза са изключително важни.
„Съответно в региона развиваме проекта „Захир“. Там се предвиждат възможности за използване на водорода, както за градски транспорт. Това е един пилотен проект за възможностите за придвижване с водородни автобуси, ще бъдат правени тестове с използване на водорода за транспорт с тежкотоварни камиони и за производство на енергия чрез смесване на газ и водород, като чрез тези технологии вредните емисии се снижават много близко до нула. И вероятно третата възможна употреба ще бъде за използване на водорода за градско осветление, за да направим града още по-зелен“, каза Георги Симеонов.
По думите му това е една обещаваща технология, която все още е в развитие.
„Но следващите 5-10 години ще има сериозен скок и напредък в развитието на тази технология.“, прогнозира Георги Симеонов.
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net