Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Родител"

Семейството и четенето

Снимка: Станислава Раянова

Четенето е един от най-приятните начини за оползотворяване на лично време. Сред много хора битува схващането, че четенето е "занимание самотно", но истината е, че  ако по-често го практикуваме като споделено, то изгражда и развива здрава връзка сред приятелите и в семейството. 

Четене от родителите на деца в най-ранна възраст, дори още преди да се родят - идея, която в световен мащаб от години се прилага, но в България все още среща съпротива, уточни за Радио Стара Загора Валентина Стоева, основател на фондация "Детски книги". 

Според проучване на фондация "Детски книги", проведено в периода май-юни 2023 г., едва една четвърт от родителите намират време да четат на децата си, а 70 процента избират книги за тях, ръководейки се от илюстрациите и дизайна. 

Друго проучване, което стана обект на широк обществен дебат през последните дни е Програмата за международно оценяване на ученици ПИЗА (PISA) за 2022 година. Данните сочат, че 53 на сто сред 6107 ученици от 202 училища от цялата страна нямат елементарни четивни умения. 54 процента от българските ученици са под критичния минимум на знания и умения по математика, а 48 процента са със сериозни дефицити по природни науки. Цифрите поставят България с по-ниски от средните резултати за всички близо 80 страни в изследването. 

"Тези данни не са учудващи за хората, които от години работим по проблеми, свързани с четенето, но би трябвало да не учудват и цялото общество, тъй като четенето е основа на грамотността. Не се чете, грамотността отсъства . Няма смисъл да обвиняваме институции, образователната система, семейството, всички ние трябва да търсим конкретни решения, за да има повече четящи млади хора. Четенето формира критичното мислене, и колкото по-рано покажем на един млад човек значимостта на книгите, толкова по-категорична ще бъде промяната. Ролята на родителите е изключително важна, те са хората,които трябва да бъдат до децата си, четейки заедно с тях, разговаряйки с тях, посещавайки книжарници, библиотеки, културни събития, за да им покажат, че това е основна ценност. Но са и хората, които трябва да изискват да има книги и библиотеки в детските градини и училищата" - коментира резултатите от изследването PISA Валентина Стоева. 

Могат ли да се променят нагласите на възрастните за детското четене, как семейната среда формира бъдещи читатели и с какво родителите могат да бъдат полезни за грамотността на децата през книгите - чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11