Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между два свята на младостта

Горещите юлски дни носят жега не само на чувствителните към високите температури, но и на младите хора, които са решили да продължат академичното си образование на по-горен етап. Някои от тях са приети в специалности, които са били тяхно желание, други пък ще правят компромис и ще запишат това, за което са им стигнали резултатите от изпитите. 

За тези млади хора, които се намират между два свята - до вчера на ученическия чин, а от есента на университетската скамейка, предстоят дни на неизвестно очакване.

Трудно ли се избира специалност, как родителите могат да подкрепят децата си в избора им и какви вълнения имат младите хора по пътя между вчера и утре - чуйте споделените размисли на 19 годишния Александър Ненчев от Стара Загора, който е избрал да изучава "Египтология".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разходка във времето

Днес в „Професия родител“ ще ви срещнем с едно голямо българско семейство, събрало се в топлия летен ден на 2025 година, за да отпразнува нещо повече от юбилей — да отпразнува живота. Стоянка и Иван Иванови, родени в средата на миналия век,..

публикувано на 20.07.25 в 17:20

Как децата довършват родителски изрази от миналото

Родителите в миналото категорично се различават от тези днес, за децата важи същото. Това е твърдението, с което най-често се опитваме да се върнем към успешните възпитателни модели от миналите години, но и го ползваме като оправдание за настоящите..

публикувано на 06.07.25 в 12:15

Гласът на 155 000 родители: Как една фейсбук група промени начина, по който пътуваме с децата си

„Никой от нас не си е представял, че ще стигнем дотук“ , каза Елена Михова, един от шестимата администратори на фейсбук групата „С деца на море и планина“ . Групата, създадена преди 10 години от Нели – майка на болно дете, което има нужда от..

публикувано на 17.06.25 в 08:30

Кои много искани неща от децата си заслужават парите на родителите?

Децата и парите - тема, която повдига въпросително вежди и подтиква родителите към анализи, прогнози и стратегии кога и как да говорят с децата си по финансови въпроси. Икономисти и финансови специалисти провеждат разнообразни семинари и обучения, а..

публикувано на 01.06.25 в 11:35

Род. Традиция. Памет.

Осъзнато, или не всеки от нас наследява от предците си определени семейни модели. Те могат да се изразяват в таланти и умения, или в страхове и невъзможности. Родът представлява енергийно-информационна структура, и раждайки се в определен род, ние сме..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Ранното чуждоезиково обучение за деца

Ако предишните няколко поколения виждаха свободното владеене на поне един чужд език като основно конкурентно предимство, то младите хора днес  поставят тези умения като задължителна основа за естествената  им личностна и професионална реализация...

публикувано на 26.11.24 в 12:24

Ролята на бащата в живота на детето

Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа,  но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето.  Често бащата е пример за подражание за..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Есента и детският имунитет

Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..

публикувано на 29.09.24 в 11:30

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30