Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще задържат ли безплатните учебници повече ученици в клас?

Снимка: БГНЕС

80 млн. лв. са предвидени в бюджета за безплатни учебници на учениците от 8 до 12 клас. Досега това важеше само за учениците от 1 до 7 клас, а от следващата учебна 2024/2025 година безплатни учебници ще ползват всички ученици. Средствата бяха осигурени с приемане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които депутатите гласуваха в края на януари.

Целта е по този начин да се даде равен достъп до образование на всички ученици, но дали това ще помогне за овладяване на проблема с все повече отпадащи от образователната система ученици? 

"Безплатни учебници за всички определено е правилна стъпка да се осигурят основите като материална база, но далеч не е достатъчно. Съществува голяма част ученици, които имат затруднения въобще де използват учебниците и се нуждаят от подкрепа вкъщи, но често няма как и не могат да я получат. Затова ние в училище търсим начин да им помогнем, за да бъде развит техният потенциал, а не да остават на едно и също ниво", коментира в студиото на Радио Стара Загора Яница Господинова, преподавател по английски език от програмата "Заедно в час" в старозагорската гимназия по електроника "Джон Атанасов". Повече от 10 години програмата работи за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от населеното място, в което живее, училището, в което учи, етническия му произход и социално-икономическото положение на родителите. 

Според Яница Господинова учебникът е важен, важно е какво е съдържанието, дали темите са съвременни, но за ученика основното е как е поднесена информацията. "За учителя учебника е само инструмент и не е длъжен да използва всички материали в него, може да избира, да допълва от интернет, от други учебници или източници, за да поднесем по-интересно и разбираемо материала", допълва Яница Господинова. 

Учителката в голяма степен не е съгласна с резултатите от последното проучване на Програмата за международно оценяване на учениците PISA, според което над половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието. 

"Много от учениците не че са функционално неграмотни, а по-скоро не виждат смисъл в образованието и оттам губят желание да учат. Те искат да знаят къде съответното знание или правило би им било полезно, би им помогнало, имат нужда да виждат цялостно нещата, да бъдат свързани, а не да се учат на парче. В това отношение има още много да се работи", посочи Господинова.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.         




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13