Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнологът Светослав Петров представя монография за сокайното забраждане

5
Възстановка на сокайно забраждане.
Снимка: Светослав Петров

„Сокаи“ е най-новото монографично изследване, посветено на женското невестинско забраждане „сокай“, носено в Търновско, Габровско и Ловешко до средата на XIX век.

Автор на монографията е етнологът Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането – гр. Елена. Неговите професионални интереси са насочени в областта на материалната култура на българите и по-конкретно към българското народно облекло.

„Моята изследователска работа започна преди повече от 10 години. Изследвайки облеклото в родния ми град Елена, попаднах на статията на Евгения Лепавцова „Българският сокай и сокайни шевици“. Прочитайки я разбрах, че това забраждане е носено и в Еленско, което за мен беше доста интересно, абсолютно непознато, защото в нашия музей няма запазени елементи от местната носия и забраждането. Това ме провокира да издирвам повече информация по темата“, разказа за Радио Стара Загора авторът Светослав Петров.

„Употребата на сокайното забраждане се свързва с етнографската група на балканджиите, населяващи северните склонове на Централна Стара Планина и Предбалкана, и е в пряка връзка с местообитанието и народната им носия. Елемент от нея е невестинското забраждане сокай, което има три разновидности – търновски (килифаревски), носен в планинските селища южно от Велико Търново; габровски – разпространен около Габрово, Трявна и Дряново и ловешки сокай, който е разновидност на габровския и се появява в някои населени места вследствие от миграцията на населението, което е бягало от чумна епидемия в началото на XIX век“, уточни етнологът Светослав Петров.

„Още след Освобождението сокаите винаги са били в полезрението на изследователите, тъй като толкова разкошен накит за глава няма как да остане незабелязан. Съществуват няколко теории за произхода на сокаите като една от тях е свързана с някогашния болярски костюм. След падането на Търново под османска власт болярите се укрили в непристъпния Балкан. Смята се, че вследствие от преобразувания в костюма през вековете, се достига до вида на сокайното забраждане, което познаваме днес. Други автори смятат, че забраждането е повлияно от Изтока и там би следвало да се търсят неговите корени“, допълни изследователят.

„Сокаи“ събира в себе си всички изследвания, направени до момента. В монографията са разгледани архивни материали, някои от които се публикуват за пръв път – снимки, картини, стенописи. Ценни са и спомените на носители на забраждането, записани от изследователи в началото на XX в.

Важна част от книгата е практическата, в която авторът дава насоки за правилното и точно реконструиране на сокаите. Той изработва възстановки на старинни забраждания по модели на запазени образци.

Последното публикувано изследване за сокаите датира от 1976 г. и от тогава до днес са достъпни нови материали (снимки, архивни колекции). Използването им прави изследването пълно, изчерпателно и изключително ценно за българската етнографска наука.

Книгата „Сокаи“ ще бъде представена както следва:

15 март, 18.00 ч, Художествена галерия – гр. Елена

21 март, 17.00 ч., Старото школо – Трявна

26 март, 18.30 ч., Национален етнографски музей – София

Цялото интервю със Светослав Петров можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба „Съзерцания“ на Янаки Кавръков ще гостува в СБХ София

Творчеството на художника Янаки Кавръков (1945-2002), оставил своя отпечатък в художествения живот на Стара Загора и в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-ти век, ще бъде представено на 29 май в една от залите на Шипка 6, СБХ,..

публикувано на 28.05.25 в 14:14

Американски госпъл хор гостува в Стара Загора на 1 юни

На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Представят в Хасково живота и музиката на Дворжак в картини

От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...

публикувано на 27.05.25 в 10:44

Елена Азалова е тазгодишния носител на награда "Стара Загора" в направление „Култура и изкуство“

Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..

публикувано на 23.05.25 в 16:47

140 години от рождението на Николай Лилиев – Принцът на българския символизъм

Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Попиванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер, Лилиев..

публикувано на 26.05.25 в 07:30

Хор „Жарава“ и Йоана Ташева – музикалният пламък на града

В навечерието на 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, Стара Загора отново отдаде заслужено признание на младите си дарования. Сред отличените в направление „Култура и изкуство“ на ежегодните награди Млада Загора тази година блесна името..

публикувано на 23.05.25 в 15:26

Майк Сакс и X-KEY откриват „Цветовете на джаза“ със смуут джаз под звездите

На 5 юни, четвъртък, от 21.00 часа, виртуозният саксофонист и флейтист Милен Стойков (Mike Sax) заедно с Формацията X-KEY ще бъдат третата група, която ще излезе в първата фестивална вечер на „Цветовете на джаза“ 2025. На Античен форум „Августа Траяна“..

публикувано на 23.05.25 в 15:12

Музиката на "Върви, народе възродени" е написана в Ловеч

Днес, всички българи в страната и навсякъде по  света, по традиция отбелязваме най-светлия български празник -  24-и май!  Денят, посветен на делото на славянските просветители Кирил и Методий, на създаването на българската писменост и на българската..

публикувано на 24.05.25 в 07:45

Мария Донева ще участва в литературна среща в Брюксел по случай 24 май

Литературна среща с поетесата от Стара Загора Мария Донева ще се състои в Брюксел днес, от 19:00 ч. местно време в Посолство на България в Белгия. Събитието е посветено на 24 май – Деня на българската просвета и култура. Тази вечер срещата е с..

публикувано на 23.05.25 в 11:38

Регионалната библиотека представя изложбата "Стара волнодумница"

Днес, от 17.00 часа, във фоайето на Регионална библиотека “Захарий Княжески“ е откриването на изложбата „Стара волнодумница“ . Експозицията представя книжовно-документалното наследство съхранявано във фондовете на Културните институти.  Заглавието..

публикувано на 22.05.25 в 14:10