Мариела Костова Рашева е на 34 години. Родена е и живее в с. Зимница. Срещата ни с нея е в Начално училище „Паисий Хилендарски“. Работи тук от 6 години. Първо започнала като помощник на учителя, харесала работата и решила да продължи да учи. Завършила в Тракийския университет „Социална педагогика“. Сега се е амбицирала да получи две магистърски степени – учи едносвеменно „Предучилищна и начална училищна педагогика“ в Тракийския университет и във ВТУ „Приобщаващо образование. Специална педагогика". В Начално училище „Паисий Хилендарски“ се обучават само деца от ромския етнос, сред тях има и със Специални образователни потребности и Мариела ще може да продължи като ресурсен учител.
В личен план - омъжила се на 19 години, по собствено желание. Вече е майка на 3 момчета – на 14, на 9 и на 3 години. Радва се на изключителната подкрепа на съпруга и родителите си. Майка й се омъжила по правилата на ромската общност – рано и без желание. Останала с основно образование, а баща й - със средно. Но и двамата разбрали, че трябва да напуснат ромската махала, ако искат друга съдба за децата си. Родителите изучили и двамата – и Мариела, и брат й са с висше образование. Мариела започнала да учи във висше училище на 28 години, вече семейна и с деца. Със силната подкрепа и мотивация от майка си се справяла с напрежението. И затова едва не се отказала, когато я загубила. Казват, че никога не знаеш накъде ще задуха вятърът...Чрез болката Мариела разбрала, че една буря може да те отведе на точното място.
В ромската общност в Зимница живеят около 400 души. Интересът към образование сред тях не е голям – и малкото, които опитват да разбият стереотипа, бързо губят интерес. Прекъсват, защото ги привлича по-доброто заплащане в чужбина. Мариела Рашева поделя, че един от основните проблеми за семействата са ранните бракове, традиция за ромската общност. А това може да бъде преодоляно с образование, категорична е тя.
Сред ромите в с. Зимница няма преселени от други места. Това означава, че тук се раждат поколение след поколение..., които растат и живеят с идеята да оженят момичетата малки, да се родят деца и да се завърти отново омагьосаният кръг. Мариела Рашева и нейният съпруг искат друго за своите три момчета - да ги изучат, да се развиват, да бъдат различни, да осмислят живота си. Контрасти...
Мариела е благословена да има родители с напредничаво мислене, добър и разбиращ съпруг. И днес знае, че за да бъде конкурентна на пазара на труда трябва да повиши образователния си ценз. Ако иска по-голямо заплащане – трябва да знае и може не колкото, а повече от останалите. Това, което за нас изглежда напълно естествено, в тази общност се постига с много усилия. Затова Пътят към успеха заслужава нашето уважение.
Тази история е за „Пътят към успеха“, започнал преди почти осем десетилетия. Тя е за Васил Чапразов – български общественик и интелектуалец от ромски произхoд. Роден е през 1945 г. в Сливен, в най – големият ромски квартал у нас – кв. „Надежда“...
В рубриката „Пътят към успеха“ днес разказваме за семейство млади фермери от с. Шейново. Атанаска и Ахмед Махмуд са работили в чужбина, но и двамата разбрали, че човек си тежи на мястото в Родината. Имали силното желание да успеят в България...
Жулиета Александрова Симеонова е на 26 години, от Стара Загора. В разговорът ни гласът й звучи спокойно, говори сладкодумно, сякаш разказва приказка. И наистина е така – описва ни живота си дотук и успеха, постигнат с лекота, без напрегната..
Митко Илиев е от Стара Загора. Завършил е Националната спортна академия с две бакалавърски степени – Треньор по смесени бойни изкуства и Педагогика на обучението по физическо възпитание. От 17 години се състезава. Първо – с карате киокушин, после –..
Днес Ви представяме семейство Любо и Галина Пенкови. Те са от Сливен, развиват собствен бизнес с билки у нас и в няколко европейски страни, родители са на две деца. Тяхната история не е обичайната за ромския етнос . За да я опишем така днес,..
Ще Ви представим една млада жена, чиято история е малко по-различна. Румяна Михайлова е на 24 години, израснала в ромската общност на старозагорското село Паничерево. Това е селото със 100 годишния дъб в двора на местното училище и..
Първият разказ е за Антоанета Алексиева Стефанова, на 37 години, от Стара Загора. Подтиквана от родителите си, завършва 12-и клас в Средно училище „Христо Смирненски“ в ромския квартал на Стара Загора. После става част от Сдружение „Свят без граници“ и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net