Тази история разказва за 16 – годишния Иван Иванов. Домът му в град Мъглиж се намира на границата между ромската махала и българските къщи. Този факт е като илюстрация на неговия живот. Иван учил първо в основното училище в родния си град, а после кандидатствал в Профилирана природо-математическа гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък. И станал ученик там, без да е посещавал частни уроци. Той е едва третият ученик от ОУ „Хр. Ботев“ в Мъглиж, който успява да излезе от тази среда. Година преди него образованието си в ППМГ в Казалък започват Йордан и Асен. А Иван вече завърши девети клас с отличен 5, 90.
Иван Иванов е трето поколение с образование. За майка си казва, че е истински пример за постоянство и упоритост. Напуснала училище, за да работи. 15-годишна създала семейство със свой връстник. И с подкрепата на бабата на Иван, Жана Иванова, завършили основното си образование и двамата. Този модел продължава Иван – да е отличен ученик и изключително активен и извън училище.
Младежът признава, че му е трудно да преодолява стереотипите. Но обича да се нарича „разбивач на предразсъдъци“. Когато започнал да учи в гимназията срещал недоверчивите погледи на учители и съученици. Но високите му резултати от входните нива и първите тестове бързо показали отговора – всичко е плод на упоритост, желание, мотивация и любопитство към света. Скоро Иван се завърнал от посещение в Европейския парламент, по покана на евродепутата Христо Петров. Срещнал се с млади хора от различни континенти. Победил 3 пъти в състезания за знания и всички научили „кой е Ванката“. Казва, че са учили това и скромно отговаря “Просто го знаех…“ И понеже е посещавал и българския парламент, търсим разликите...
Семейството на Иван не е типичното ромско семейство. Говорят основно на български, но общуват и на ромски – шегите на родния език звучат най – естествено. Всички са музикални – той посещава уроци по пеене, сестра му – уроци по пиано. С баба си и дядо си имат общо време за караоке, а всеки петък вечер с родителите играят игри, които сплотяват семейството. "Не подценяваме и не си губим ромския език, но за да успеем трябва много добре да владеем български", допълва Иван. Много добре осъзнава какво благословение е за него да расте в такова семейство и високо оценява тяхната подкрепа и тази на приятелите, които го насърчават и мотивират.
Иван има ясна цел за бъдещето си – след като завърши Профилираната природо-математическа гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък, в паралелка „Математика и информатика“, иска да стане IT специалист. И ваканцията за Иван ще бъде много динамична. Като добре организиран млад човек, вече е подредил ангажиментите си за цялото лято – море, обучителни лагери, участие в музикални конкурси,…И сред целите му е да научи и испански език, който е сред любимите му. Така езиците, на които може да общува ще станат пет! А докато разговаряме получава съобщение, че е един от избраните в класацията „20 под 20“, която отличава изключителни млади лидери, иноватори и творци, които променят бъдещето още днес.
Иван има послание - към ромите и към всички нас. И то е, че промените са плод на взаимни усилия.
Не ви рисуваме идеалния образ на един млад човек, а само напомняме, че винаги има надежда.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.
За Неделчо Миланов животът преминава през различни роли в личен и обществен план. Той е син, съпруг, баща, студент и втори мандат кмет на с. Едрево, община Николаево. 40-годишният мъж има четири деца - три дъщери (на 23, 17 и 7 годишна възраст) и син на 6..
В последната за годината среща в рубриката „По пътя към успеха“ ще Ви представим Ганчо Илиев - изпълнителен директор и председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. С негово съдействие Ви разказахме осем истории на млади хора и семейства от..
Срещаме се с нея в Парк „Света гора“. Студентка е в Юридическия факултет на ВТУ и много скоро ще се дипломира като юрист. Интересни са й наказателното, както и семейно, и наследствено право. Какво ще избере – още не знае. Вече 6 години и учи, и работи..
Тази история е за „Пътят към успеха“, започнал преди почти осем десетилетия. Тя е за Васил Чапразов – български общественик и интелектуалец от ромски произхoд. Роден е през 1945 г. в Сливен, в най – големият ромски квартал у нас – кв. „Надежда“...
В рубриката „Пътят към успеха“ днес разказваме за семейство млади фермери от с. Шейново. Атанаска и Ахмед Махмуд са работили в чужбина, но и двамата разбрали, че човек си тежи на мястото в Родината. Имали силното желание да успеят в България...
Жулиета Александрова Симеонова е на 26 години, от Стара Загора. В разговорът ни гласът й звучи спокойно, говори сладкодумно, сякаш разказва приказка. И наистина е така – описва ни живота си дотук и успеха, постигнат с лекота, без напрегната..
Митко Илиев е от Стара Загора. Завършил е Националната спортна академия с две бакалавърски степени – Треньор по смесени бойни изкуства и Педагогика на обучението по физическо възпитание. От 17 години се състезава. Първо – с карате киокушин, после –..
Мариела Костова Рашева е на 34 години. Родена е и живее в с. Зимница. Срещата ни с нея е в Начално училище „Паисий Хилендарски“. Работи тук от 6 години. Първо започнала като помощник на учителя, харесала работата и решила да продължи да учи...
Днес Ви представяме семейство Любо и Галина Пенкови. Те са от Сливен, развиват собствен бизнес с билки у нас и в няколко европейски страни, родители са на две деца. Тяхната история не е обичайната за ромския етнос . За да я опишем така днес,..
Ще Ви представим една млада жена, чиято история е малко по-различна. Румяна Михайлова е на 24 години, израснала в ромската общност на старозагорското село Паничерево. Това е селото със 100 годишния дъб в двора на местното училище и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net