Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954). 

Към края на месец юли в далечната 1894 година австрийските вестници с вълнение споделят списъка с носителите на най-високото отличие на Виенската академия за изящни изкуства - златния Фюгер медал. Той се връчва ежегодно и до днес за най-добрите графични произведения. Сред наградените е името на архитекта Йозеф Хофман (1870 - 1956), по-късно един от основателите на Виенския сецесион, паралелно с него, в секцията “Гравюра на мед”, е вписан българинът Никола Попов от  Стара Загора. 

Приживе художникът не е направил самостоятелна изложба. И въпреки това, изкуството му е оцеляло, ако не в пълнота, то поне в онази си част, привличаща вниманието на колекционери и антиквари, истински впечатлени от таланта му.

Кураторът на изложбата Елисавета Станчева е категорична, че името му потъва в забравата на времето, защото "според последните проучвания, когато Никола Попов започва да се занимава с художествена гравюра в Австрия, гравюрата на мед е отместена от други техники на репродуциране. Още приживе той с неговото изящно изкуство е принадлежал на миналото."

Неговите гравюри, представени още през 1892 година в Художествения отдел на провелото се в Пловдив Първо българско земеделско-промишлено изложение и показани на Световното изложение в Париж през 1900 година, ще могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Стара Загора до 1 септември 2024 година.

За първи път ще бъде изложена и единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов, днес част от колекцията на Румен Манов. Върху нейната повърхност се разпознава образът на княз Фердинанд, отпечатък от който именно пътува през 1900 година до Париж.

В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на художника, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, работа на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства –  проф. Йоханес Зоненлайтер (1825 – 1907). Този отпечатък е част от серия, пресъздаваща пана от завесата за комични опери на Императорския и кралски дворцов театър, днешната Виенска държавна опера. Направен е по рисунка на изключително популярния през XIX век Фердинанд Лауфбергер (1829 – 1881), който изработва дизайна на завесата като поставя акцент върху радостта, която носи музиката.

Никола Попов също работи по сюжет от завесата на Лауфбергер – без да повтаря дословно работата на своя учител, той избира паното „Ловни фанфари“ и създава във Виена гравюрите, познатите днес като „Ловна сцена“ и „Ерос“, детайли от които екипът на д-р Катя Тинева – Гюрковска избира за рекламни транспаранти, които ще украсяват сградата на галерията до началото на месец септември.

"Изложба от толкова стар майстор винаги е един отрязък във времето. Ние представяме няколко графики в оригинал, както и фактите около живота и биографията на Никола Попов. Дейността на Галерия "Лоранъ" дава възможност за много хубави инициативи и изложби с такива забравени художници. Никола Попов има нужда да бъде разпознат. Аз се надявам тази изложба, която ще открием на 25 юли в Стара Загора, есента да бъде показана във Виена", сподели в предаването "Репортер"  изкуствоведът и галерист Лаврен Петров. 

В експозицията "Щрихи и състояния" ще бъдат представени произведения от колекцията на галерия „Лоранъ“, Галерия „Джуркови“, колекциите на Румен Манов, Александър Керезов и Людмил Веселинов.

Близо 160 години след рождението и 70 години след кончината му, изключителният български гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения, напомняйки им, че Стара Загора е не само град на липите, поетите, музикантите, но и на художниците.


По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41
Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25