Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание


"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено Куртев. Именно първия произнася прочувствено слово за начало на въстанието. Основните цели са завземане на казармата в Царево, на Телеграфопощенската служба, на една от махалите, населена от турско население. На 6 август 1903 година гръмва първата бомба и е поставено началото на бунта срещу Османската власт. След атака на горепосочените обекти до вечерта град Василико тогава, сега Царево е напълно освободен от турци и гръцките първенци бързо приемат новата власт. През следващите дни са освободени и села в района, като близо 20 дни хората живеят свободно в така наречената Странджанска република. Турската власт обаче е изплашена най-вече от смелостта на българите и хвърля над 120 000-дна войска начело с Енвер паша, както и арнаутски части, водени от Съдък паша. На 24 срещу 25 август 1903 година те правят по море десант във Василико. На 26 август атакуват три от върховете в Странджа близо до града, където са се укрепили въстаниците. Три дни по-късно въстаналите българи се оттеглят към територията на България. Над 68 села са напълно унищожени, загиват много хора на път за Родината си. Реално Одринска Тракия дава повече жертви в това въстание от далеч по голямата по площ Македония. Но това е началото на формиране на бойния дух и създаването на силната българска армия, която по време на Балканската война 10 години по-късно громи турците при Одрин." заяви за Радио Стара Загора Тодор Гондов, директор на Историческия музей в град Царево.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05
Недялка Керанова

Откриват паметна плоча на Недялка Керанова в Татарево, Хасковско

Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево, Хасковско. Произхожда от бедно семейство, чийто поминък е земеделието. Баща ѝ Тодор Керанов бил прочут сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. След участие в преглед на..

публикувано на 24.04.25 в 07:50

Страхът свършва там, където започва Надеждата

Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...

публикувано на 21.04.25 в 08:25

Райна Антонова: Българското общество е разделено и до днес заради атентата в "Света Неделя" преди 100 години

Вчера се навършиха 100 години от най-кървавия атентат по българските земи и един от най-зловещите за целия ХХ век в света. На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия взривяват купола на черквата "Св. Неделя" . Загиват..

публикувано на 17.04.25 в 13:38