Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Съвременно изкуство от Страната на изгряващото слънце

Днес, от 18.00 часа, в залата за временни изложби на Художествена галерия Стара Загора е откриването на изложбата „Японски импресии. Колекция Аматерас“. С нея за поредна година галерията се включва в програмата на Дните на японската култура у нас и отбелязването . Събитието е със специалното участие на Кейко Танака- флейта. В експозицията са включени 30 голямоформатни произведения (инсталации, скулпури, свитъци, калиграфии) на съвременни художници от Страната на изгряващото слънце. 

Куратор на изложбата е Даниела Тодорова – утвърден автор в областта на хартиеното изкуство (Paper Art), на редица проекти на изобразителното изкуство, организатор на ежегодния фестивал СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ, създател на Фондация "Аматерас". Тази година Фондация „Аматерас“ поднася в рамките на 35-ите Дни на японската култура в България, изненадваща програма посветена на трите важни годишнини в двустранните отношения между България и Япония – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между двете страни.

Изложбата в Стара Загора е по покана на галерията и показва селекция от няколкото представени експозиции в София в началото на есента. Обединителното име обхваща произведения от различните направления в съвременното японско изкуство. Това е първото представяне на част от японските произведения в колекция Аматерас. Към тях са включени и други произведения от гостуващите тази година нови произведения пристигнали специално за галерията на Стара Загора.

Какуко Ишии е първата авторка в Япония използваща древната техника „мизухики“ в съвременни инсталационни произведения, Ичиро Мацуо изненадва с мащабна инсталация от керамични обекти, кореспондиращи със скулптурни форми. Неговата авторска, тюркоазена глазура, създадена от местни растения в района, където живее, напомнят за безбрежието на океана. Мицуру Куроки завладява със своите мащабни пана и обекти от дърво, напомнящи за далечни, митологични светове, в които връзката с духовното е особено силна. Тору Курита, верен на диалога между метал, хартия и дърво, представя скулптурна група в типичната за него геометрична стилистика. Джьонг Муун контрастира със своите инсталации, изградени от обекти, светлина и звук. Те изникват от тъмното пространство с фосфоресциращи жълто-зелени отблясъци, тайнствено поклащайки се от движението на въздуха. Ацуми Мурата е известна със своите калиграфии върху авторска хартия уаши. Нобуко Уеда е скулптор, ярко име в съвременното японско изкуство, черпещо вдъхновение от древната кошничарска техника, претворена в дизайнерски изискани скулптури, очароващи със своята виртуозност и финес. Ейко Нагамине привлича вниманието с мащабна инсталация, изградена от хартиени нагънати структури, изсипващи се като бял водопад. Норико Амано изящно се вписва с белите си обекти, въплъщаващи съвършенството на растителния свят. Тамаки Сато ще допълни колекцията с ефирни калиграфски свитъци. Ясуко Иянага изненадва с уникалната си текстилна скулптура, посветена на морския свят, а Йошио Икезаки акцентира върху духа и релефа на Земята.


Изложбата може да бъде разгледана до 03.11.2024 година, уточняват от ХГ Стара Загора.


По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пеньо Калчев ще представи биографичната си книга „Искам само да давам“

Театралният педагог Пеньо Калчев ще представи днес пред старозагорската публика биографичната си книга „Искам само да давам“. Събитето е от 18, 30 ч в Народно читалище "Св. Климент Охридски-1858". Пеньо Калчев е сред най-значимите личности в..

публикувано на 26.11.25 в 14:17

За шести път - „Едно дете чака магия. Стани магьосник – подари му книга“

Започна шестата кампания на Националната мрежа за децата „Eдно дете чака магия. Стани магьосник – подари му книга!“ До 14 декември 2025 г. всички, които искат да подкрепят каузата, могат да се включат и да помогнат повече деца да получат своята първа..

публикувано на 26.11.25 в 13:38

"Allegra" представя пред старозагорска публика новия семеен мюзикъл "Звезда"

Благотворителен семеен мюзикъл ще представи за първи път пред публика Детско–юношеската студия за сценични изкуства "Allegra" в Стара Загора. Спектакълът "Звезда" е насочен към младежите и ще има две премиери на 27 и 28 ноември в Културен център Стара..

публикувано на 25.11.25 в 16:35

Писателката Надежда Станилова гостува в Стара Загора

Литературният клуб към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора организира тематичната среща „Четем наистина" с писателката Надежда Станилова. Срещата ще се проведе на 21 ноември от 17.30 ч. в камерната зала на Културния център за..

публикувано на 19.11.25 в 10:59

Историята на Алекс Зографов

От бунтар, който свири джаз в България, до доктор по композиция  от университета в Лос Анжелис – така в едно изречение може да бъде обобщен професионалният път на маестро Алекс Зографов.    Първата му среща с  пианото и с музиката се случва в..

публикувано на 19.11.25 в 09:20

Арт терапия и празнично творчество: Как да сътворим красота от обикновени неща

В предаването „60 минути повече“ по Радио Стара Загора се срещнахме с Мария Иванова – творец, който превръща обикновени и дори изхвърлени материали в красиви изделия. Чрез арт терапията тя помага на хората да намерят спокойствие, да се изразят и да..

публикувано на 14.11.25 в 13:28

Изложба от фоторепортери ветерани ще бъде представена в Казанлък тази вечер

9 български фоторепортери  с дългогодишен професионален стаж представят въздействащи снимки в Музея на фотографията в Казанлък. Експозицията ще бъде открита тази вечер в 18:00 ч, а гостите ще имат възможност да разговарят с трима от авторите...

публикувано на 13.11.25 в 12:51

Първа самостоятелна изложба на хасковската художничка Златка Добрева

32 платна включва първата самостоятелна изложба на хасковската художничка Златка Добрева. Тя е бивш учител по физика, а първата й експозиция беше представена пред публика в галерия „Форум“ в Хасково. На официалното откриване на изложбата..

публикувано на 13.11.25 в 08:47

„Мисля за теб ни изразява, каквито сме“(видео)

„Мисля за теб“ е 47-та песен от проекта „Пеещи артисти“. Автор на текста е Константин Еленков, музиката и аранжиментът са на Веселин Веселинов - Еко, китари – Иво Чалъков, цигулка – Юлиян Стоянов, вокали – Добрин Досев. „Ведра и светла, с приятен..

публикувано на 12.11.25 в 13:16

Режисьорът Маргарита Младенова: Свободата е да избереш от какво да не бъдеш свободен

Маргарита Младенова е основател на Театрална работилница "Сфумато" заедно с Иван Добчев и е неин директор от 1989 г. През годините е режисьорка и гост-режисьорка за Народния театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър, Сливенския драматичен..

публикувано на 08.11.25 в 19:53