Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на пандемията. Възстановяването на общите разходи до малко над нивата им от 2019 година се наблюдава във всички страни от ЕС, но България все още изостава от средния за съюза показател с около 2,7 пр. п. 
Според данните на европейската статистика за структурата на здравните разходи:
Средствата за болнична помощ у нас са сходни като дял в рамките на структурата на общите разходи за здравеопазване с тези на ЕС, но тези за амбулаторни грижи в извънболничната помощ са два пъти по-ниски. България изостава в извеждането на услуги от по-скъпата болнична помощ в извънболничната грижа, както и в по-сериозните инвестиции в диагностиката и лечението на заболявания на по-ранен етап от тяхното възникване.
Лекарствата и медицинските изделия са много голям дял от общите разходи (в размер на 2,51% от БВП при 1,7% в ЕС). У нас се изразходват около два пъти повече средства за лекарства и медицински изделия, като в голямата си част това са лекарства, които пациентите плащат от джоба си в аптечната мрежа.
Дългосрочните медицински грижи у нас остават по-скоро маргинална част от разходите на системата. С оглед на демографската ситуация обаче и застаряването на населението те ще бъдат все по-значим фактор в предоставянето на медицински услуги и следва да се отразят при формирането на бъдещите бюджети.
Разходите за превантивни грижи също са много по-ниски у нас в сравнение със средните за ЕС. Още по-интересно – докато след 2019 година страните в ЕС увеличават отделените средства за превенция около 2,5 пъти, у нас те остават на едно и също (сравнително ниско) ниво.
Евростат публикува данни за общите разходи за здравеопазване по Системата за здравните сметки с около две години забавяне – последните налични са за календарната 2022 година.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Безплатни прегледи и процедури по физиотерапия

Ден на Физикалната и рехабилитационна медицина ще се проведе в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора на 27 май, вторник. Лекарите от отделението ще извършват безплатни прегледи и процедури на пациенти във времето от 8 до 14 часа. Това съобщи..

публикувано на 24.05.25 в 12:05

Нова система за проследяване на лекарства по НЗОК стартира от 1 юни

От 1 юни 2025 г. влиза в сила нова система за контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства, медицински изделия и специализирани диетични храни, покривани от Националната здравноосигурителна каса. За това съобщи д-р Жулиета..

публикувано на 22.05.25 в 10:30

Д-р Пейчева: Назрял е моментът за сериозна здравна реформа – с участие на всички

На последния национален събор на Българския лекарски съюз основното послание беше, че здравната система е сериозно недофинансирана, особено болничната помощ, която вече трупа дефицит от над 200 милиона лева. Това каза за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 20.05.25 в 16:52

Затлъстяването - болестта на съвремието

Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност. А и най-често използваният показател за оценка на теглото, това е индексът на телесна маса,..

публикувано на 20.05.25 в 14:28

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05