Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предаване на Радио Стара Загора:

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в масов гроб край София.

Той е поет, преводач, литературен критик, историк, теоретик, режисьор, театрален критик, издател, публицист и по-малко известното за широката общественост страна – художник. На 15 януари се навършват 130 години от рождението му.

С помощта на съхранени в Златния фонд на Радио Стара Загора записи с близки до обкръжението на Гео Милев се опитваме да пресъздадем неговия образ - сестра му Пенка Касабова, дъщеря му Леда Милева и старозагорския поет Иван Мирчев.

От тях разбираме защо, въпреки левите си убеждения, поетът не е бил приет в тогавашната комунистическа партия, но си остава патриот. Ще внесем яснота за преводаческата му дейност, ще чуете също и едно писмо на Гео Милев написано до Иван Мирчев във връзка с издаването на списанията „Везни“ и „Пламък“, както и последната среща на двамата поети в Стара Загора.

Отделно разказваме как и защо Драматичен театър Стара Загора носи името му. В Стара Загора има улица и квартал „Гео Милев“, неговото име носи и Природоматематическата гимназия. 

Всичко това можете да чуете в специалното предаване, което посветихме на годишнината от рождението на Гео Милев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За първи път България е домакин на Световния конгрес на дантелиерите

В дните от 15 до 18 август страната ни за първи път ще бъде домакин на Световния конгрес на дантелата, организиран от Международната асоциация на дантелиерите – OIDFA . Събитието ще се проведе под патронажа на съпругата на президента Десислава..

публикувано на 11.08.25 в 09:42

Мина Кръстева ни води на литературно поклонническо пътуване по свети места

"Сказание за българските манастири" е 11-та книга на Мина Кръстева. Тя излезе от печатницата на Издателска къща "Знаци" на Преображение Господне. Писателка е позната с лиричните си откровения събрани в "Спомен с море", "Слънце в косите", "Антистрес" и..

публикувано на 10.08.25 в 14:10

Музикално пътешествие "От Париж до Неапол" представят Надя Тончева и Джипси Джаз Квартет

Музикално пътешествие от Париж до Неапол представя старозагорската джаз музикантка и певица Надя Тончева заедно с Джипси Джаз Квартет на 9 август, събота от 20ч. на площада пред Община Стара Загора. Концертът е част от станалите традиционни за града..

публикувано на 08.08.25 в 11:28

Старата столица е домакин на Фестивал на комедията

Казват, че любовта и хумора са два от спасителните брегове в живота. Имате ли едно от тях минавате за щастлив човек. Притежавате ли и двете сте непобедим. И тъй като л ятото е фестивално време насочваме вниманието ви към старата столица, където..

публикувано на 06.08.25 в 11:15

Без сигнал, но с електронна музика в Тъжанското ждрело

Петото юбилейно издание на фестивала "No signal" ще посрещне любителите на електронната музика близо до с.Тъжа.  От 8-ми до 10-ти август Тъжанското ждрело е домакин на над 200 български и 20 чуждестранни артисти, които ще покажат най-доброто в различни..

публикувано на 07.08.25 в 15:00

Изложба, посветена на българските опълченци представят в Казанлък

В навечерието на 148-годишнината от Шипченската епопея Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" представят изложба, посветена на българските опълченци.  Експозицията е озаглавена "В памет на безсмъртните"..

публикувано на 05.08.25 в 16:00

„Изкуството на обектива и светлината“ озарява зала „Лубор Байер“ в Стара Загора

Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..

публикувано на 01.08.25 в 15:36

Децата от "Загорче" представят България по света, да ги подкрепим

Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..

публикувано на 01.08.25 в 10:18

Местят „Лебедово езеро” в залата на операта в Стара Загора

Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..

публикувано на 31.07.25 в 11:57

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09