Преди 130 години един отдаден на любовта си къб Бгоа и хората на Стара Загора свещенослужител - митрополит Методий Кусев се захваща с делото на живота си - да облагороди и залеси гол и безводен хълм край града, родил се от пепелищата, за да го превърне в красив и модерен европейски парк, какъвто не притежавали дори много от столиците и най-големите градове на Европа.
Началото на любимият на всички старозагорци парк "Митрополит Методий Кусев“, наричан от тях преди това „Аязмото“, е било преди 130 години. "На 28-и февруари,1895 г. е било Тодоровден, а старозагорският митрополит – упоритият македонец дядо Методий Кусевич е засадил първите фиданки, за да се превърнат голите хълмове в познатото ни и обичано за отдих място. Година преди това е създаден за целта и Благотворителен комитет „Св.Йоан Милостивий“, започва разказа си Калина Маджарова от Държавния архив в Стара Загора за това благородно и боголюбиво дело, както го е наричало тогава гражданството.
В Устава на благотворителния комитет „Свети Йоан Милостивий“, като основна цел е записано „…комитета ще работи за оказване на материална и нравствено-религиозна помощ на нуждаещите се, а задачите които си поставя за изпълнението на тази цел са следните: залесяване на голите Средногорски баири на север от града, развитие на модерното земеделие…“. Това твърде смело начинание за онова време, е подкрепено и от местната власт в лицето на кмета Сава Казмуков, намира подкрепа и сред жителите на града. Макар, че в началото някои от старозагорци са пускали добитък си да пасе из терените с насажденията, измъквали или прекършвали младите фиданки…
Важно условие за да се захванат различните млади дръвчета до безводния Ахмак байр е направен водопровод, който , както е записано в Протокол №1 от 20 февр. 1896 г. на Благотворителния комитет „Св. Йон Милостивий“ е записано ще доставя вода от местността „Кутлуджа“ (землището на днешното село Дъбрава) или от местността „Старий мост“.
„За да се направят водопроводните съоръжения и изпълнят успешно залесителните работи, упоритият македонец води кореспонденция и разговори с Министър-председателя Константин Стоилов и кмета на Пловдив Христо Данов, към кмета на София Горбанов се обръща с молба в Стара Загора да бъдат командировани градинар и инженер за полагането на тръбите от водопровода.“, разказва Калина Маджарова.
Към старозагорци е отправено специално възвание от Благотворителния комитет „Св. Йоан Милостивий“, в което се обяснява ползата за града от облагородяването на голите баири, за да се „отвори едно зрелище приятно за очите и весело за сърцето….хиляди най-разнородни дървета са посадени и наредени на правилни фигури…“.
Делото на комитета за залесяването на Аязмото, е взето и под Височайшото покровителство на Негово Царско Височество Престолонаследника Борис Княз Търновски, както е написано в Окръжно №200 от 25 окт. 1897 г. на Благотворителния комитет. Първоначално определените 25 000 златни лева, минават през 40 000, за да надхвърлят 60 000 златни лева.В тези разходи влизат и платимите суми от комитета на работниците , затворниците от Старозагорския затвор и трудоваците от трудовото бюро в града. През Първата световна война по залесяването на Аязмото работят и военнопленници, на които също се плаща.
Всички усилия и средствата, които се събират от княз Фердинанд, дарения от старозагорци за купуването на на семена и фиданки от чужбина, създаването на собствени разсадници, с продажбата на мед и пчелни продукти от кошерите, които развъждат Митрополит Методи Кусеви и Комитета „Св. Йоан Милостивий се увенчават с успех – още в края на XIX и началото на ХХ век, Стара Загора има голям, красив и модерен парк, какъвто малко европейски градове са имали по това време. До 1902 г. на площ от 300 дка са били засадени над 500 000 различни видове дървета.
През годините в парка са изградени зоологическа градина, стадион „Берое“, летен театър и астрономическа обсерватория.
Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина. Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева. Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..
На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..
След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...
Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..
Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..
Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..
25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години. Един от тях е 12-годишният..
Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..
На този ден, преди 125 години , Световното изложение в Париж ознаменува настъпването на новото столетие и среща на едно място техническите и индустриалните достижения на човечеството. От април до ноември 1900 година Всемирното изложение събира над..
На Цветница ви срещаме с Мартин Кърнолски, който е доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Има дългогодишен опит като..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net