Да бъдат чути справедливите им искания за адекватно заплащане - това пожела днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева на медицинските сестри по повод техния празник 12 май. На Международния ден на сестринството зам.-кметът с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“ посети публичното събитие под наслов „Аз съм медицинска сестра и се гордея с моята професия“.
Шатрата е разположена на централната пешеходна зона на Стара Загора, а студенти и действащи медицински сестри представят инструменти и пособия от своята практика, измерват безплатно кръвното налягане на желаещите минувачи и са отделили зона за деца с рисунки, игри и стимулации с медицински инструменти.
Освен корекция на ниското заплащане, което води до отлив на желаещите да упражняват тази дейност, хората с бели престилки настояват и тя да бъде обявена за защитена. „Това означава професия, от която обществото има нужда, но няма достатъчно желаещи да се обучават. Вече четвърта година има предложение професията медицинска сестра да стане защитена, но това не се случва“, изтъкна проф. Албена Андонова, ръководител на Катедра „Здравни грижи“ в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора.
Предложението излиза от академичните среди и ако се приеме студентите ще бъдат освободени от семестриална такса, която за медицинските сестри е 800 лв. на година. Ще имат право и да получават специални стипендии с предимство.
„Сега обучението е от 4 години, разпределено е в 8 семестъра, а четвъртата година е преддипломен стаж. В момента от първи до четвърти курс в Медицински факултет на Тракийския университет се обучават 192-ма студенти по специалността“, информира още проф. Албена Андонова.
Другото предложение на гилдията представи Незабравка Асенова.
„От 2020 г. по закон сестрите имат право на самостоятелна сестринска практика, като в нея се извършват абсолютно всички манипулации, заложени в Закона за здравето. Но нашето искане е те да бъдат финансирани от Здравната каса, за да има по-голяма достъпност за пациентите, защото сега след болнично лечение те заплащат всички услуги от своя джоб“, обясни Незабравка Асенова.
Община Сливен няма да продава земя в т.нар. Язъ тепе, което се намира в района парк „Юнак" и е в близост до военна болница. Това обяви председателят на Общинския съвет Димитър Митев по повод информация в социалните мрежи за предстоящо решение на..
Старозагорският зоопарк съчетава съвкупността от любов към животните и природата с различни по вид занимания под формата на игра или приключение, състезания, както и презентации по различни теми, които са съществено важни за обитателите в..
Бюджета на община Сливен за тази година ще бъде 223 милиона лева и предстои да бъде гласуван на сесия на Общинския съвет този четвъртък. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финанси определи бюджета като „балансиран и реалистичен," и..
Кметът на Община Хасково Станислав Дечев и началникът на РУО на МОН Силвия Касабова откриха официално „Панорама на професиите“. Форумът се организира от РУО на МОН Хасково и е възможност за всички професионални гимназии да представят умения,..
23 акта за установяване на административно нарушение са издадени от проверяващите екипи на Звено „Инспекторат“ и група „Общинска полиция“ за нарушения по наредби на Община Стара Загора. Санкциите са наложени за периода от 28 април до 11 май,..
Районен съд – Чирпан е наложил на 57-годишен мъж наказание от 1 година и 4 месеца лишаване от свобода условно и глоба от 1400 лв. за убийството на куче. Изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е отложено за 3 години. Мъжът е признал..
Димитровград пребори три областни града в България – Хасково, Шумен и Враца по събиране на отпадъци, които са предадени за рециклираране. Така днес Димитровград беше определен за шампион на тема екология. Само един клас от димитровградското училище..
Електронната система за прием на ученици в първи клас на територията на община Стара Загора ще бъде отворена за подаване на заявления утре, 14 май, точно в 12ч.. 1327 са децата, които се обучават в подготвителна група. Общият им брой по..
Общият брой на всички жп произшествия от януари до април тази година спрямо предходните шест месеца е намалял с почти 40% - от 129 на 74 случая. Това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов на брифинг във ведомството. Той допълни, че..
„Задължението за приемане на еврото от България е абсолютно“. Този коментар по темата с присъединяването към еврозоната на българската страна направи в ефира на Радио Стара Загора експерта в областта на европейското право доц.д-р Станислав Костов. Той..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net