Детската агресия е тема, която тревожно чертае съвремието ни, а въпросите относно причините за нейната проява, подобно на бумеранг се връщат отново и отново към цялото общество. Дали социалната среда, или семейната такава е по-съществения фактор за формирането на детското поведение, кои родителски грешки водят до агресивните състояния на децата, как да бъдем полезни за децата си, вместо да ги назидаваме?
Все по-честите случаи на агресия между деца и подрастващи стряскат, но са и огледален образ на отношението ни към децата.
Психолозите са на мнение, че детската агресия не е просто непослушание, а сигнал, че нещо в света на детето не е наред. Зад гнева често стоят емоции, които детето не може да назове и разбере - страх, болка или объркване. Агресията при децата е сигнал, а не просто проблемно поведение. Няма добри или лоши деца, има деца с такова поведение, но родителите, учителите, всички възрастни, които са в тясното или разширено семейно присъствие на детето е добре да не забравят, че когато едно дете удря, крещи или се държи грубо, подобно поведение обикновено е следствие от нечути думи, натрупано напрежение, липса на разбиране.
Детската агресия и тънката граница между нея и авторитарното и либерално родителство - тема в рубриката ни "Професия Родител", с полезен коментар от детския психолог Ангелина Меранзова - Велянова. Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.

Въпросът за ограничаване на достъпа на деца под 15 години до социални мрежи бе предложен преди дни от министъра на образованието Красимир Вълчев като важен за обществено обсъждане. Аргументирайки се с доказателства за вредното им влияние върху..
Детски пубертет или невъзможност на родителите да реагират на поведенческите прояви на децата? Въпрос, чиито отговор не е еднозначен, но поставя основа за диалог до колко възрастните се готови да съобразят етапа на развитие на своите деца, спрямо..
Лятото е времето, в което, въпреки обичайните ежедневни задачи, които имат родителите, някак естествено успяват да отделят малко повече време за семейни игри и занимания с децата. Разбира се, сезонът не е определяща причина да се изгради пълноценна..
Водата и плажът са един от най-предпочитаните варианти за лятна отмора. Всички знаем за ползите от водните и слънчеви бани, но ако от слънцето се стараем да се предпазим по всевъзможни начини, сякаш пренебрегваме опасностите в, и около водата. Рискове..
Днес в „Професия родител“ ще ви срещнем с едно голямо българско семейство, събрало се в топлия летен ден на 2025 година, за да отпразнува нещо повече от юбилей — да отпразнува живота. Стоянка и Иван Иванови, родени в средата на миналия век,..
Горещите юлски дни носят жега не само на чувствителните към високите температури, но и на младите хора, които са решили да продължат академичното си образование на по-горен етап. Някои от тях са приети в специалности, които са били тяхно желание, други..
Родителите в миналото категорично се различават от тези днес, за децата важи същото. Това е твърдението, с което най-често се опитваме да се върнем към успешните възпитателни модели от миналите години, но и го ползваме като оправдание за настоящите..
„Никой от нас не си е представял, че ще стигнем дотук“ , каза Елена Михова, един от шестимата администратори на фейсбук групата „С деца на море и планина“ . Групата, създадена преди 10 години от Нели – майка на болно дете, което има нужда от..
Децата и парите - тема, която повдига въпросително вежди и подтиква родителите към анализи, прогнози и стратегии кога и как да говорят с децата си по финансови въпроси. Икономисти и финансови специалисти провеждат разнообразни семинари и обучения, а..
Осъзнато, или не всеки от нас наследява от предците си определени семейни модели. Те могат да се изразяват в таланти и умения, или в страхове и невъзможности. Родът представлява енергийно-информационна структура, и раждайки се в определен род, ние сме..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
