Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създадоха с възрожденски ентусиазъм

Новата библиотека в с. Енина

Снимка: личен архив

Към НЧ "Енина 2022" вече действа нова библиотека с 2800 заглавия. За нея организаторите казват, че е "мечта, сбъдната чрез съпричастност и дарителски дух". Само четири месеца след като се родила, идеята вече е факт. Защото 2200 заглавия са дарение от местни жители или закупени със средства, събрани чрез кампания с участието и на българи от чужбина.  Първи дарили книги от своите библиотеки енинци - 12 души, които желаят да останат анонимни, местен жител подарил библитечните рафтове, а 10 души работят на доброволни начала и безвъзмездно. Само в първия ден на откриването на библиотеката за час и половина 11 деца са получили читателски карти. За тях библиотеката ще е от голяма полза, защото притежава всички книги от читателския списък за лятната ваканция. 

Това разказа за Радио Стара Загора Деляна Балканска, председател на НЧ "Енинче 2022". Тя е студентка в Юридическия факултет на ВТУ "Св.св. Кирил и Методий" и майка на три деца. Семейството й живее в селото от 2008-ма година. Раказва, че 10 души работят тук доброволно, а читалището се издържа от членски внос, дарителски кампании и чрез продажба на изработеното в различни работилнички. Кандидатствали за за субсидия и очакват решението. Ще научат дали са одобрени едва след изготвянето на назионалния бюджет за следващата година. Дотогава десетимата доброволци ще се редуват, както и досега, за да работи библитеката - от 10 до 11.30 ч. през делничните дни и от 10 до 12 часа в събота и неделя.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Още шест отсечки на АМ „Марица“ са сертифицирани за секционен контрол на средната скорост

Нови шест отсечки от републиканската пътна мрежа от днес са сертифицирани за секционен контрол за измерване на средната скорост на движение, след като преминаха задължителната първоначална проверка от Българския институт по метрология. С тях общият..

публикувано на 11.09.25 в 18:43

Оформят короните на дърветата по бул. „Славянски“

Грижата за зелената среда на Стара Загора продължава с оформянето на короните на дърветата по бул. „Славянски“. Преди дни зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев представи пред медиите резултата от оценяването на растителността в района от..

публикувано на 11.09.25 в 18:11

Тази събота освежават кв. „Три чучура – център“

Екоинициативата на Община Стара Загора „Красиви квартали" продължава тази събота, 13 септември, с почистване на кв. „Три чучура - център" . Началото на акцията по облагородяването на междублокови пространства, паркинги и детски площадки започва в..

публикувано на 11.09.25 в 18:01

ТД на НОИ-Сливен и Българки пощи продължават с кампанията за еврото

Продължава разяснителната кампания на Териториалното подразделение  на Националния осигурителен институт в Сливен, съвместно с Български пощи за въвеждането на еврото. Служителите се срещат с хората от малките населени места в областта.  На хората се..

публикувано на 11.09.25 в 16:11
Община Стара Загора

Старозагорските съветници гласуваха промяна в адреса на бъдещия Дневен център

На извънредно заседание старозагорските общински съветници подкрепиха предложението за промяна на местоположението на бъдещия Център за специализирана подкрепа за лица с физически увреждания и техните семейства , който трябва да бъде изграден в Стара..

публикувано на 11.09.25 в 15:44

Богата програма ще зарадва старозагорци и гости на града в Нощ на изкуствата 2025

За двадесети път Община  Стара Загора организира „Нощ на изкуствата" – събитие, което се радва на изключителен интерес от страна на жителите и гостите на града. В последния петък на месеца, на 26 септември 2025 г., от 19.00 ч. до 23.00 ч., старозагорските..

публикувано на 11.09.25 в 15:41

Кметът на Сливен предлага да бъде увеличена разрешената скорост на ключов булевард

Да бъде увеличена скоростта от 50 км/ч на 70 км/ч по булевард „Банско шосе" в Сливен предлага кметът на общината Стефан Радев на Общинската комисия по безопасност на движението. До 2004 година допустимата скорост по този булевард бе 70 км/ч, но след..

публикувано на 11.09.25 в 15:40

Сдружение "Ангели на пътя" кани старозагорци на най-големия открит урок по пътна безопасност тази неделя

Стара Загора е един от четирите града в България, в който ще се проведе най-големият открит урок по пътна безопасност.  Началото е на 14 септември, от 10 часа в парк Артилерийски"   Организатор  на открития урок по пътна безопасност е сдружение" Ангели..

публикувано на 11.09.25 в 14:40

Тридневен кариерен форум се провежда в Стара Загора

С дискусия на тема Бъдещето на пазара на труда в контекста на социалната, екологичната и дигиталната трансформация на Стара Загора беше открит форумът „Кариерен преход на възможностите“ TOP JOBS в Регионална библиотека "Захарий Княжески" в Стара..

публикувано на 11.09.25 в 14:10
Плувен басейн, Стара Загора

Общинският плувен басейн в Стара Загора възобнови дейност

Общинският плувен басейн в Стара Загора отвори врати за посетители след профилактичните дейности по съоръжението. Това съобщи за Радио Стара Загора , началник на отдел „Спортни дейности“ в Община Стара Загора. Ремонтирани са баните и съблекалните,..

публикувано на 11.09.25 в 13:48