5 август, събота, Концертно студио на Радио Варна от 17:00 часа
Издателство "Книгомания и издателство "Колибри" представят книгите "Христо Пимпирев Антарктическият стопаджия" и "На юг от разума" с участието на авторите: проф Христо Пимпирев, Иглика Трифонова и Изабела Шопова
За книгите:
НА ЮГ ОТ РАЗУМА
Изабела Шопова
Далече, далече на юг, на юг дори от разума, се намира едно магнетично място, наречено Антарктида, където отиват тези, които търсят необикновеното, загадъчното, неизследваното.
"На юг от разума" е едновременно енциклопедия, пътепис, приключение, личен дневник и обяснение в любов към Ледената принцеса Антарктида от участничката в Българската антарктическа експедиция. Информативна, забавна, лична, откровена, поетична и драматична, книгата запознава читателите с тайните на Южния континент и бита на хората, които го населяват.
Изабела Шопова е родена през 1971 г. във Варна. В продължение на години пише писма и статии за живота и приключенията си в Нова Зеландия, които публикува в Интернет. Когато се премества в Бризбън, Австралия, събира всички писма за Нова Зеландия и ги предлага на издателство „Колибри”. Така през 2009 г. излиза „На изток - в рая”. Приключенията на австралийска земя пък се превръщат в „На запад от рая”, 2012. После реализира друга голяма своя мечта - по покана на българския Антарктически институт прекарва един месец в базата „Свети Климент Охридски” на остров Ливингстън в Антарктида и през 2016 г. публикува „На юг от разума”, която разказва за Антарктида и нейните обитатели. Автор е на "Подир сянката на кондора", "Проказки от Горната и Долната земя" и на електронната книга „Самоучител за преднамерено убийство на скуката”.
АНТАРКТИЧЕСКИЯТ СТОПАДЖИЯ
Христо Пимпирев и Иглика Трифонова
Повечето българи са чували името на Христо Пимпирев и си спомнят усмихнатия професор от телевизионния екран. Знаят за експедициите и за нашата база на Антарктида, за трудностите, които полярниците ни срещат, и за успехите, които постигат на Ледения континент всяка година. Но кой е човекът зад широката усмивка? Как е успял да превърне личната си мечта в държавна политика и вече десетилетия наред да създава положителен образ на България по света? Какво го мотивира и вдъхновява и му дава сили неотклонно да върви напред?
Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология в Софийския университет Св. Климент Охридски, учен и полярен изследовател. Председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител на 30 български антарктически експедиции. Автор на 11 книги, 10 документални филма, един игрален филм и над 250 научни публикации. Проф. Пимпирев е включен в световна класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята. Пимпирев връх на о. Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктида носят неговото име.
"Проф. Христо Пимпирев не може да бъде сбъркан с никого другиго, защото неговият живот и постижения са изключително нестандартни. Точно от такива хора имаме нужда в България - с възрожденски идеализъм, професионално подготвени и имащи характер да доведат докрай своите проекти."
Петър Стоянов, президент на Република България (1997 - 2002)
"Името на проф. Христо Пимпирев е емблема на българската наука в Антарктида, а неговото дело - добрият пример за това как ентусиазмът и последователността на усилията сбъдват големите мечти. Онези мечти, които прекрачват националните граници и оставят следа не само в новинарските хроники и фотографиите, а и в сърцата на съвременниците."
Румен Радев, президент на Република България (2017 - досега)
"Фактът, че личност като проф. Пимпирев, с такива сила на духа, ентусиазъм и борбеност, е постигнала толкова много за науката и за международния престиж на България, е повече от красноречив - той е човек за пример."
Н. В. Цар Симеон II
Иглика Трифонова е участник в пет български експедиции до Антарктида. Като фотограф и журналист публикува в български и чужди медии. Председател на Асоциацията на младите полярни изследователи (АПЕКС България). Член на Съюза на българските журналисти и на Българския антарктически институт. През 2022 г. е включена в световна класация на стоте жени в полярната наука и образование, които вдъхновяват следващи поколения млади изследователи да станат полярни учени.
, за да научите най-важното от деня!