Освен че възстановявме възможността прокуратурата да стъпва във вече образувани дела, предвижда се процесуална възможност тя да е самостоятелна страна в гражданския процес, т.е. установява се професионална легитимация и възможност да се предявяват искове. В три хипотези сме посочили, че това може да се получи - в защита на държавния интерес, интереса на общините или на лица, поставени под особена закрила от закона. Също така в тази връзка е предвидена възможност и да се обжалват постановени вече съдебни актове.
Кирилов посочи и промените, които се предвиждат в Наказателно-процесуалния кодекс:
Те засягат мерки тогава, когато се цели предотвратяване на умишлено престъпление, за което има основание да се предполага, че ще бъде извършено. В изключителни случаи главният прокурор може да спре определена финансова операция или сделка с имущество, както и свързаните с това действия до три дни. /.../ Изключителните случаи засягат огромни щети на държавния, на публичния интерес, тогава, когато интересът на обществото е радикално засегнат.
Депутатът заяви, че предлаганите промени ще допринесат за гарантиране на интересите на държавата във връзка със сделките за 1 евро на Цветан Василев.
Цялото интервю с Даниел Кирилов можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка със законодателните промени в Гражданско-процесуалния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат да се даде възможност на прокуратурата да разваля съмнителни сделки, Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията..