Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сотир Цацаров:

До края на юни ще бъде назначена експертиза с международно участие, която да установи как е функционирала КТБ

| обновено на 25.06.15 в 15:07
Снимка: БГНЕС

Счетоводна експертиза с международно участие ще установява как е функционирала Корпоративна търговска банка (КТБ). Това каза главният прокурор Сотир Цацаров и уточни, че тя ще бъде назначена до края на месеца. 

По отношение на липсите има назначена експертиза, която е приключила своята работа, липсите са установени. Ние говорим за обвинение, което беше с фактическата, така наречената "касова липса". Това е установено с експертизата. Назначени са и са пред привършване още други три експертизи. Цялостната експертиза, която има такъв предмет на задача, какъвто предмет всъщност имаха докладите, началните, одитиращите, само че в наказателния процес ние не можем да ги ползваме като експертни заключения. Тази експертиза ще има идентичен предмет. 

Дотук по аферата "КТБ" има общо 15 обвиняеми - хора от ръководството на фалиралата банка, висши представители на БНБ и одитори. Според главния прокурор този разнороден състав няма да затрудни разследващите.Той даде да се разбере, че делото няма да се разделя на отделни части срещу Цветан Василев и представителите на ръководството на КТБ, срещу представителите на БНБ, както и срещу одиторите. 

Мегасчетоводната експертиза се поръчва чак сега, година след началото на случая с КТБ, защото са се търсели пари за нея. Тя била умерено скъпа, но все пак се нуждаела от допълнително финансиране.

По отношение на международната компания "Аликс Партнърс Сървисис Юкей", която ще разследва фалита на КТБ, главният прокурор предположи, че е възможно лица от тази компания да бъдат привлечени в качеството на експерти, но ще действат като физически лица.

Що се отнася до липсата на яснота върху това дали ще бъде върнат в България засега задочно обвиняемият банкер Цветан Василев, Цацаров отговори:

НПК предвижда задочно производство. Тоест, възможно е делото да влезе в съда и той да стане задочно обвиняем. Значи, всичко ще зависи от решението на сръбския съд и след това на министъра на правосъдието. Ако в крайна сметка бъде постановена екстрадиция, очевидно е, че няма да има задочно обвиняем.

Надявам се, че тази процедура все пак ще свърши в един умерен срок. Видяхте какво става, първа инстанция, връщане, отново първа инстанция, така че няма да коментирам действията на сръбските съдебни власти. По-официален отговор от това няма да получите, каза Сотир Цацаров, който днес за пореден път разкритикува промени в Закона за съдебната власт, изготвени от правосъдния министър Христо Иванов, защото били правени на тъмно. 

Тук не става дума за личностни противоречия, а за тактически противоречия. Аз не възприемам подхода, при който първо имаме стратегия, после изведнъж ни хрумва да правим изменения в Конституцията, после правим Закон за съдебната власт, сглобявайки два съществуващи закона. Резултатът от това е да чакаме дали промените в Конституцията ще бъдат приети, защото законопроектът е в зависимост от тях. Ако те не бъдат приети, ще трябва да се пише четвърти проект. Моят подход е по-друг. Всичкото това, което аз не го отричам, трябва да върви паралелно с линията – изменение в Наказателно-процесуалния кодекс, Гражданско-процесуалния кодекс и в Закона за административните нарушения и наказания, аргументира позицията си главният прокурор.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!