„Прочутият баничански кромид лук- един от символите на село Баничан от незапомнени времена, днес продължава да е основна земеделска култура в района. В миналото, зеленчукът е бил разменната монета за местните хора, които са го разменяли за картофи, за борина, за топлината. Сега имаме идеята, дай Боже и да се случи, нашият кромид лук, да защитим и като един от 30-те вкуса на българската съкровищница“ - коментира за Радио Благоевград Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Нейна е идеята, баничанският кромид лук да бъде регистриран като селскостопански продукт със защитено географско наименование в Европейския съюз. В селото тече разяснителна кампания, след което предстои и създаване на Асоциация на производителите на баничански кромид.
„Всеки спира и купува от прочутия баничански кромид лук, повече червения, розов, белия по-рядко, но и него го купуват. Стана много известен и търсенето наистина стана много голямо. Доволни сме и от търсенето и от това, което сме произвели“ - споделят производители на прочутия зеленчук, който се продава на крайпътния пазар при село Баничан. Според тях, старите сортова баничански кромид, са всъщност два вида-розов и червен.
„Няма разлика във вкуса, само в цвета. Червеният се използва повече за готвене, а розовият за салати“-категорични да земеделските производители, според които зеленчукът се използва и за лечение на различни здравословни неразположения.
„За да се отгледа хубав кромид, трябва хубава почва, прекопаване минимум 5-6 пъти и поливане през ден, за да има сладост кромида. Той може да се консумира в прясно, изсушено и консервирано състояние. Продава се и на плитки, защото така зеленчукът е по-траен“ - споделят още земеделските производители на прочутия баничански кромид лук.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..