Празникът Банго Васил е известен като "ромската Нова Година". Традиционно се празнува три дни – от 13 до 15 януари. 14 януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година. На този празник от изключителна важност е какво ще се сложи на трапезата. В следобедната програма на Радио Благоевград на 14 януари представихме три дами от ромския етнос.
„Помня още като бях малка и майка ми приготвяше сарми, баници, колеха пуйки и ги пълнеха с ориз“, споделя Тодорка.
Трапезата не се вдига през цялата нощ. Смята се, че това носи берекет. Важно място в празника заема и сурвакането. Сурвакарите пожелават здраве, плодородие и късмет. Както и в българската традиция сурвакарите се даряват със сушени плодове, бонбони или пари.
„Спомням си как отивах да сурваткам сутринта в 6 часа“, спомня си още Тодорка.
„Някои си пожелават здраве, берекет, да е по-плодородна годината“, допълва я Недялка.
Освен ромите, в Русия, Сърбия, Черна гора и Македония, също посрещат Нова година по стария Юлиански календар- на14 януари.
„Тази традиция да празнуваме днес идва от бабите, от старите, от прабабите, от старото поколение“, разсъждават трите дами- Тодорка, Искра и Недялка от Благоевград.
При различните етнически групи роми, наименованието и обичаите на празника са различни. Легендите преминават една в друга и раждат митологията, към която ромите се придържат. Според някои легенди Банго Васил е овчар, реална личност, който спасил ромски деца от удавяне.
„Никой не го познава. Никой не го е виждал, просто традицията повелява да вярваме в него“, отговарят ромките на въпроса кой е Банго Васил.
Василеца е следващият най-почитан празник от ромите след Гергьовден.
Ромската веселба е всеизвестна макар празникът Банго Васил в Благоевград да не се почита по традиционния начин, ромите споделят, че задължително ще сложат празнична трапеза, а на оркестъра не му е нужна репетиция.
Чуйте звуковия файл:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..