Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мед и клеева тинктура превантивно срещу грипа и вирусите

 „За да сме здрави през цялата година, трябва да консумираме мед и пчелни продукти превантивно. Хората трябва да знаят, че медът не е лекарство, той е храна. Медът повишава имунитета и тонуса на организма, но той няма да ни излекува от грипа, може само да ни предпази“ – коментира в студиото на Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

Георги Дюлгеров

По думите му, много полезно преди настъпването на грипа, е да се взима клеевата тинктура, която може да се закупи от всяка аптека. Консумира се всяка вечер, по 20 капки, разтворени в чаша вода. Може да се дава и на деца, като дозата зависи от годините на детето. Например, за дете на 5 години, се дават 5 капки клеева тинктура. „Към тази напитка трябва да се хапва поне една лъжичка мед на ден, защото „лъжичка мед на ден, държи болестите далеч от мен“ – категоричен е Георги Дюлгеров.

Според него, друг много полезен пчелен продукт, е пчелното млечице, което обаче се добива само от един пчелар в благоевградско. За жените, които страдат от заболяване на щитовидната жлеза, много полезен е пчелният восък, който може да се консумира директно от пчелните пити.

„Друг, често пренебрегван пчелен продукт, който също е много полезен, е пчелният прашец, който е хубаво да се консумира целогодишно. Взимате кисело мляко, слагате 1 лъжица пчелен прашец в млякото, добавяте една или две лъжици мед и разбърквате, можете да консумирате този еликсир през целия ден. Друга „бомба“ срещу вирусните заболявания, е следната рецепта – взимате един килограм лимони, които се изстискват, към тях се прибавя почти един килограм мед, който се разтваря бързо в киселинната среда. Към този разтвор се прибавя 200 грама пчелен прашец. Получава се много приятна течност като лимонада, взима се всеки ден, по 1 супена лъжица от този много полезен еликсир“ – обясни още Георги Дюлгеров.

Той припомни, че никога медът не трябва да се слага в топла напитка – вода, кафе, мляко или чай, защото така, той губи полезните си качества. „Сложен в гореща напитка, медът отделя вредното вещество хидрокси метил фурфорол, което е канцерогенно. Затова, трябва да се слага само в напитки с температура близка до телесната“ – препоръча благоевградският пчелар.

Георги Дюлгеров разказа още, че Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, е създадено на 13 март, 2018 година, като голямата цел на пчеларите, е да защитят като запазена марка регионалния пчелен мед, така, както са защитени с географско наименование, други български традиционни продукти. По думите му, това ще стане факт, само с подкрепата на община Благоевград, която пчеларите ще потърсят в лицето на новото ръководство, както и от българския еврокомисар Мария Габриел.


Благоевградските пчелари участват и в редица еко инициативи – като почистване на Парк Бачиново, засаждане на кестенова гора в района на село Брежани и други.

Стара мечта на пчеларите е да организират „Пчеларско училище“, като поканят ученици от началните класове да посетят пчелини в района, където на място да се запознаят с отглеждането на пчелите и с полезните качества на пчелните продукти.

„Друга наша цел е да организираме семинари, да се поканят лектори, които да ограмотяват населението, за да се повдигне консуматорската култура по отношение на меда и пчелните продукти“ – уточни Георги Дюлгеров. Той анонсира и още една инициатива на благоевградските пчелари – „Подкрепете местния пчелар“.

„Търсете пчеларя, който е проверен и продава истински качествен мед, не купувайте от хора, които са облечени в народни носии и предлагат мед на 10 лв., в лъскава опаковка. Качественият мед трябва да се продава на цена, не по-малка от 15 лв.“  – категоричен е Георги Дюлгеров. Според него, за да познаем, дали един мед е истински, е най-добре да се направи анализ в лаборатория, който обаче е доста скъп и струва от 60 до 110 лв. Ако медът е кристализирал в буркана, това е другият сигурен признак, че той е качествен. Важно е също така, да се купува мед, само от пчелари с регистрирани пчелини.

„Медът е един от най-фалшифицираните продукти, затова не купувайте мед от търговските вериги, защото той съдържа само 5 % пчелен мед и 95% глюкозно – фруктозен сироп“ – съветва още Георги Дюлгеров.

Той анонсира, че пчеларите от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, ще посрещнат зимния празник на пчеларите, на 10 февруари, в село Железница, в Джалевата махала, където има параклис на „Свети Харалампи“. Там ще бъде осветен новият пчелен мед, за първи път ще бъде показано и осветено, специално изработеното знаме на благоевградското пчеларско Сдружение.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17

Приоритетите на Община Трън от бюджета за 2025 година

Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на  15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...

публикувано на 16.05.25 в 14:53

Доброволец по сърце

Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи.  „ Доброволчеството за мен е..

публикувано на 16.05.25 в 14:09

Достойни възнаграждения за работещите в обществените медии

„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..

публикувано на 15.05.25 в 16:20