Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказът на Елин Пелин „Чорба от греховете на отец Никодим“ се падна на матурата за зрелостниците

   Върху разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин – тема 18 писаха 2338 зрелостниците от област Благоевград на матурата по български език и литература, съобщи началникът на РУО Ивайло Златанов. Заявилите желание да се явят на държавния зрелостен изпит са били 2492-ма ученици, като от тях 79 са недопуснатите заради неуспешно завършване на 12-и клас, а 75 е броят на учениците неявили се на матурата. Има информация за един случай в град Сандански за зрелостник, в когото е намерен втори мобилен телефон, а това е основание „ за неизпълнение на правилата за организиране и провеждане на държавен зрелостен изпит и неговата работа е анулирана“, каза за Радио Благоевград Ивайло Златанов.

Трийсет и едно са училищата, в чийто зали зрелостниците от областта показаха своите знания и умения на първия държавен зрелостен изпит. Сред тях е и НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ в Благоевград.  Изпитът започна в 9 часа, а предвид ситуацията тази година са взети всички противоепидемични мерки, заяви директорът на гимназията Марин Митов.

 „ ...ние се подготвяме повече от месец. Навсякъде има дезинфектанти. Има автоматични диспенсъри. Поставихме дезинфектантите за обувките, така че в това отношение няма проблеми“. Изпитът в училището е протекъл спокойно, информира още Марин Митов и допълни, че са спазени всички правила. Зрелостниците са разпределени по 8-9 в 13 зали в гимназията, като е спазено нужното отстояние. На днешния държавен изпит в благоевградската хуманитарна гимназия няма хванати в преписване. Според директора Митов учениците са отговорни и съвестни, а с годините „тези опити намаляват, защото виждат, че нещата се следят много изкъсо. Тук се наблюдава и в РУО се наблюдава на камери, и непрекъснато се следи“.

 В три модула премина първият държавен зрелостен изпит за випуск 2020. От този випуск са Баян Ресенски и Стефан Благоев, които днес също писаха по тема 18 –  Елин-Пелиновата творба  „Чорба от греховете на отец Никодим“ , част от цикъла „Под манастирската лоза“. Разказът разглежда темите за греха и възмездието, земното и божественото, за грешното и святото. И двамата зрелостници  бяха на едно мнение, че не са срещнали затруднения в първите два модула. Но за третия – тема 18 Баян разкри, че е бил изненадан и леко разочарован, а Стефан призна, че е избрал интерпретативно съчинение и се надява да се е справил.

Репортаж на Агнес Манова можете да чуете в звуковия файл – > 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00