На 21 октомври тази година се навършват 160 години от рождението на Екатерина Каравелова – забележителна личност, с огромен принос за развитието на женското движение в България и утвърждаването на ролята на жените в обществото.
„За нея казват, че няма проява в живота на българския народ след Освобождението, в която тя да няма някакво участие“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Марина Кисьова, учредител и ръководител на академия „Екатерина Каравелова“. И припомни, че Екатерина Каравелова е учредителка на Българския женски съюз през 1901 година, председателка на българската секция на Международната женска лига за мир и свобода, една от създателките на Комитета за защита на евреите. Била е учителка, писала е политически фейлетони и литературна критика, активно е превеждала от руски, френски и немски.
„Нашият идеал не е мирът, който сключват правителствата, без да познават действителните тежнения на народите, а мирът на истинската демокрация“, припомни Марина Кисьова изказване на Екатерина Каравелова от 1926 година, направено от трибуната на международния конгрес в Дъблин.
На какво учат животът и делото на Екатерина Каравелова? Какви стандарти и морални ориентири задава и в днешното време, с какво може да вдъхнови новите поколения българи? – отговорите в интервюто на Росинка Проданова с Марина Кисьова. Чуйте звуковия файл.
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..