Историческите възстановки са популярен начин за съпреживяване на миналото в съвременността. Първите възстановки в страната ни датират от 60-те и 70-те години на 20-и век, когато са организирани възстановки на средновековни битки при карнобатската крепост Маркели и до Пернишката крепост, наречени „военизирани игри”. Участниците в тях са ученици, ръководени от военни. Организирането на възстановки се масовизира в края на 20-и и началото на 21-и век, когато са създадени и повечето клубове, имащи за предмет на дейност изучаване и реконструиране на миналото.
Трима души са в основата на създаването на сдружение „Арамии“– Петрич. Днес те вече наброяват около 30 души.
„Това са различни хора – по професия, по години, но с еднаква цел. Участват деца, жени. Като брой са около 20 души като говорим само за мъжете, жените са 4, 2-3 деца“, каза в ефира на Радио Благоевград Михаил Kостадинов, председател на сдружение „Арамии“– Петрич.
Пресъздаването на една възстановка изисква време най-вече да се събере достоверна информация за историческото събитието:
„За периода 16-17-18 век историческите факти са оскъдни. Ние се опитваме точно тази информация да намерим, която липсва. Основна цел на сдружението е събиране на предмети, на факти, снимки. Възстановката се подготвя трудно. За около месец – става въпрос само за декори, за подготовка на терена. Като физически труд също е доста. Действията трябва да са съчетани с това, което говори дикторът. Репетиции не правим. Във възстановките понякога участват повече от 100 души“, сподели още Михаил.
Заради пандемията от Ковид част от замислените възстановки на сдружение „Арамии“ не успяха да се случат. Те обаче не се отказват от това да пресъздават исторически събития и преместват дейността си в онлайн пространството:
„Не трябва да изоставяме. Трябва да сме в крачка. Скоро по този начин правихме видео за Освобождението на град Петрич. Около час беше видеото. Представихме доста исторически факти по интересен начин.“
Цялото интервю с Михаил Костадинов чуйте в звуковия файл =>
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..