Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как оживява историята чрез историческите възстановки?

Историческите възстановки са популярен начин за съпреживяване на миналото в съвременността. Първите възстановки в страната ни датират от 60-те и 70-те години на 20-и век, когато са организирани възстановки на средновековни битки при карнобатската крепост Маркели и до Пернишката крепост, наречени „военизирани игри”. Участниците в тях са ученици, ръководени от военни. Организирането на възстановки се масовизира в края на 20-и и началото на 21-и век, когато са създадени и повечето клубове, имащи за предмет на дейност изучаване и реконструиране на миналото.

Трима души са в основата на създаването на сдружение „Арамии“– Петрич. Днес те вече наброяват около 30 души.

„Това са различни хора – по професия, по години, но с еднаква цел. Участват деца, жени. Като брой са около 20 души като говорим само за мъжете, жените са 4, 2-3 деца“, каза в ефира на Радио Благоевград Михаил Kостадинов, председател на сдружение „Арамии“– Петрич.

Пресъздаването на една възстановка изисква време най-вече да се събере достоверна информация за историческото събитието:

„За периода 16-17-18 век историческите факти са оскъдни. Ние се опитваме точно тази информация да намерим, която липсва. Основна цел на сдружението е събиране на предмети, на факти, снимки. Възстановката се подготвя трудно. За около месец – става въпрос само за декори, за подготовка на терена. Като физически труд също е доста. Действията трябва да са съчетани с това, което говори дикторът. Репетиции не правим. Във възстановките понякога участват повече от 100 души“, сподели още Михаил.

Заради пандемията от Ковид част от замислените възстановки на сдружение „Арамии“ не успяха да се случат. Те обаче не се отказват от това да пресъздават исторически събития и преместват дейността си в онлайн пространството:

„Не трябва да изоставяме. Трябва да сме в крачка. Скоро по този начин правихме видео за Освобождението на град Петрич. Около час беше видеото. Представихме доста исторически факти по интересен начин.“

Цялото интервю с Михаил Костадинов чуйте в звуковия файл => 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35

Футболът е велика игра, но какво стои зад това?

Община Благоевград и Детско-юношеската школа (ДЮШ) на ФК „Пирин“ организират кампанията под надслов "Аз съм добрият пример". Кампанията има за цел не само спортно-техническото развитие на младите спортисти, но и изграждането им като хора с високи морални и етични ценности. В Благоевград футболът е религия и това не е клише, а всичко започва..

публикувано на 25.10.24 в 10:16

Карина Терзийска от ЕГ Благоевград с награда от конкурс в Бургас

Десетокласничката Карина Терзийска спечели първо място в Националния литературен конкурс „Морето, което събира всичко далечно“.  Третото издание на конкурса вдъхнови 164 творци от 63 населени места, 109 поети и 55 разказвачи в две възрастови групи. Тази година участват и автори от Аржентина и Обединените Арабски Емирства. Гордост за Езиковата..

публикувано на 25.10.24 в 10:05

ДЮФА "Пиринска китка" - съхранител на националното културно наследство

ДЮФА „Пиринска китка“ е създаден през 1965г. под ръководството на хореографа Братой Братоев. Приемайки името „Пиринска китка”, като символ на богатия, многообразен и пъстър пирински фолклор, ансамбълът успешно изпълнява основната си мисия – приобщаване на децата към българския фолклор и неговото съхранение и разпространение.  Пиринска китка е..

публикувано на 24.10.24 в 18:43