Приемането на страната ни в ООН става на 14-ти декември 1955 година. Процесът на приемането започва още през 1948 година. Тогава заместник- председателят на Министерския съвет Васил Коларов изпраща телеграма до председателя на организацията Тригве Ли, която е придружена от декларация на Великото народно събрание на Народна република България. Разногласията в ООН и Корейската война в периода 1953-1955 година забавят процеса на приемането.
През 1960 год. България става член на Комитета по разоръжаването, а през 1962 година е избрана в Комитета за приложение на Декларацията за предоставяне на независимост на колониалните страни и народи. Страната ни е член на Съвета за сигурност три пъти, представители на страната ни са в страни, където оказват помощ на мироопазващите сили.
През последните десетилетия България подкрепя Генералния секретар на ООН Антониу Гутериш в идеите му за реформи в три взаимносвързани направления: управление, мир и сигурност, устойчиво развитие... Тази информация предоставя представената аудиокнига „Приемането на България в ООН“ на председателя на Дружеството на България в ООН посланик Иван Гарвалов. В книгата си посланик Гарвалов особено точно представя какво точно е ООН мястото, където държавите могат да дадат и да получат необходимото в името на общите си интереси... По тези въпроси Иван Лазов разговаря с проф. Петранка Филева, заместник-председател на Дружеството на ООН в България. (чуйте звуковия файл)
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..