Голяма част от бъдещите родители живеят с идеята, че щом веднъж бебето се роди, всичко ще си бъде по старо му – жената ще си възвърне фигурата, ще кипи от енергия и ще обгрижва любимия си. А той съответно, ще продължава да се весели с момчетата, ще гледа необезпокояван любимите си спортни предавания и ще реализира всяка идея, която му дойде на ум.За много двойки обаче любовта след раждането на бебето се превръща в истинско предизвикателство.Причините са комплексни, казва психологът Галина Тодорова:
„Раждането на бебето е огромна промяна в живота на двамата партньори и е силно открояващо се събитие, но повече при жената. При нея настъпват по-големи промени и те са по-значителни в отношението с партньора и социалния статус. При жената се променя идентичността. Тя губи контрол върху елегантната си фигура, чувства се по-малко атрактивна. В нея бушуват смесените чувства. За да се случат нещата малко по-безболезнено е необходимо и двамата партньори да участват активно дори и в самата подготовка за идването на бебето. Бащата трябва да проявява разбиране. Дори може да участва в безсънните нощи, когато бебето плаче. Да стои до майката, когато тя кърми бебето. Да разговарят. Да имат мили думи. Не бива да се допуска да спят в отделни стаи. Да продължат да спят в едно легло.“, каза психологът в ефира на Радио Благоевград.
В радостта си и в стремежа да помагат на младото семейство бабите и дядовците също могат да станат причина за скандал между двамата родители, предупреждава Галина Тодорова:
„Има много активни баби, които започват да дават непоискани съвети, да се месят в отглеждането на детето. Това в един момент започва да дразни и двамата партньори. Трябва да има сложена граница“ .
Важно е родителите да не забравят да отделят внимание освен на новопоявилия се член в семейството и на собствените си взаимоотношения, съветва още психологът.
Цялото интервю с Галина Тодорова чуйте в звуковия файл ->В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..