Началото на 2020 година беше белязано от пандемията от коронавируса. В отговор на това европейските власти предприеха спешни мерки за борба с вируса и дългосрочна подкрепа за икономическото възстановяване.
За ЕП възстановяването след корона кризата е възможност за трансформация на Европа в един по-зелен и устойчив на кризи континент.
Депутатите искат ЕС да намали до нула нетните си емисии на парникови газове до 2050 г. Предложението на Комисията за Европейски зелен пакт получи положителни отзиви през януари, но Парламентът поиска по-големи намаления на емисиите (с 55% спрямо 1990 г. до 2030 г.).
По време на Европейската младежка среща на върха за климата, ученичката от Якоруда – Бирсен Ибрахимова, която стана посланик на страната ни в Европа по въпросите, свързани с климата и климатичните промени, направи едно такова зелено предложение:
„Предложението което направих е свързано с "сap and trade" системата или т.нар. търговия с въглеродни емисии, която въвежда икономически поощрения и наказания на компаниите с цел регулиране на замърсяването на атмосферата. При нея ЕС налага ограничения за допустимите емисии на въглероден диоксид, които могат да отделят в атмосферата от производството си и им дава стимул да инвестират в чисти алтернативи като източник на енергия. Ако една компания възпроизведе по-малко вредни емисии в атмосферата от този тава, то това количество, което е останало, се превръща в едно разрешително, което се търгува“ коментира Бирсен Ибрахимова.
През следващите седем години за развитието на ЕС ще бъдат инвестирани 1.3 трилиона евро. Общо 37% от тези пари ще се изразходват за проекти за опазване на околната среда, 20% за дигитализация, а останалите няма да бъдат похарчени, ако биха нанесли щети върху климата.
Бирсен Ибрахимова прави и предложение за стимулиране на местната продукция и намаляване на вредните емисии в атмосферата:
„Карта по която всеки месец да бъде превеждана сметка, която всеки месец човек определя, че ще му бъде необходима като паричен ресурс да я влага в храна. Целта на това нещо е да се намали количеството на изхвърляната храна, защото огромен процент от храната по света се изхвърля. От 1 до 5 % от средствата в картата биха могли да се ползват за стимулиране на местната продукция. Насърчавайки местното производство, ще се подпомогне малкия и средния бизнес, ще бъдат спестени и вредни емисии, когато се пазарува от по-близко място“, споделя Бирсен Ибрахимова.
Това е и целта на Европейската зелена сделка, да помогне за модернизацията на икономиката на ЕС, която ефективно и конкурентно да използва своите ресурси. До 2050 г., трябва да се постигнат нулеви въглеродни емисии, а икономическият растеж на регионите не трябва да бъде пренебрегнат.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..