С курбан за здраве бе отбелязан храмовият празник в благоевградското село Дъбрава. Черквата „Рождество на Пресвета Богородица” е осветенапрез 1928 г.и е построена до съществуващия и до днес параклис, съграден в чест на Божията майка. Десетки жители и гости на селото запалиха свещ и се помолиха за здраве и благоденствие още в ранните часове на празничния ден.
Историята на черквата е интересна и провокира вниманието на всеки, който я посети. Атанаска Кюркчийска е една от жените, които се грижат за храма и разказва, че идеята за съграждането му идва от един пророчески сън на нейната баба.
„Моят татко едно време е работил тук като клисар. Пък баба ми, майка му, е помогнала тази черква да се построи. Първо е направен параклисът в съседство на черквата. Баба ми, като момиче, е била на жътва и при тръгване от жътвата се прибира и си ляга да си почине. Тя се е казвала Спасуна и тогава сънува, че й се казва :“Спасуна, стига си спала, а отивай там, еди къде си, има вода и камък, трябва да се направи и жито, пшеница да направиш“. И тя става, казва на майка си какво е сънувала и така започва изграждането на параклиса, а после и на черквата. Баба ми идва тук и болна е помагала, както и хората от селото. И до днес те помагат и даряват средства дори и за днешния курбан“ – споделя Атанаска Кюркчийска.
Според друга жена от селото, баба й Злата също е помагала в черквата. Тя е била много близка с пророчицата Ванга, с която преди 9-ти септември, са били изселени и заедно са живели в една къща в Сандански. Тя сподели, че вече има идея да бъде изграден манастирски комплекс на мястото на черквата „Рождество на Пресвета Богородица“ в село Дъбрава.
Това потвърди и кметът Методи Стоянов.
„Пролетта с мен се свърза Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. Идеята му е тук да бъде изграден манастирски комплекс. Дойде тук с цял екип, огледаха, хареса им мястото и се надявам, в близко бъдеще това нещо да се случи. Хем ще се привличат посетители, хем ще има служби всеки ден, а и ще се запази и иконописът, който е същия като в „Александър Невски“- съобщи за Радио Благоевград Методи Стоянов.
6 казана с курбан за здраве приготви за днешния храмов празник в село Дъбрава Фимка Павлова, която се занимава с подобна важна и отговорна дейност повече от 20 години. За целта са използвани 7 животни. По думите й, приготвянето на толкова много храна е отговорна работа, за която трябва майсторлък и много любов.
„Трябва да си отговорен за това нещо, иначе не става. Тайната на хубавия курбан е любовта към готвенето, то към всичко е така. Нещо отвътре ти идва и ти казва кога да спреш и за сол и за всичко. Приятно ми е, приготвяла съм много курбани за тези повече от 20 години. Най-голямото удовлетворение е да чуеш хубавата дума, че е било вкусно. Това ти дава хъс, макар и изморен, пак да работиш. Това е тайната - обичаш ли да работиш ще стане, не го ли обичаш, по-добре се откажи от него, нищо не става. Нека има здраве, хляб и мир за всички хора“ – това си пожелахме с Фимка Павлова, майстор на курбана в село Дъбрава, по повод днешния храмов празник.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..