Историята е отредила на Горна Джумая освобождението да стане два пъти, първият път Горна Джумая се освобождава на 12 февруари 1878 година по волята на решенията на Берлинския конгрес свободата в Благоевград трае 138 дни. Второто освобождение на Благоевград е на 5 октомври 1912 година. Историкът от Регионалния исторически музей в Благоевград Билияна Карадакова разказа историята за Освобождаването на Горна Джумая /Благоевград/ и облика на тогавашния град, населяван едва от 4000 души.
„Обликът на Горна Джумая е нещо средно между ориенталско селище с амбициозна българска общност, която се стреми да модернизира градчето и става все по-активна и по-активна, така че същинската история на Горна Джумая като град, който започва да се развива по модерни начала, започва именно след неговото второ освобождение през 1912 година града. Наистина е уникалното, че два пъти посреща своите освободители. Има много интересни истории, свързани с тези събития, запазени са спомени и разбира се краеведски описания, които дават информация с любопитни истории от времето на освобождението на Горна Джумая", коментира за Радио Благоевград Биляна Карадакова. За славното историческо минало на Благоевград и първите наченки на модернизация чуйте в следващото интервю с Биляна Карадакова.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..