Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Чанка Михайлова:

Пролетта обостря хроничните проблеми на храносмилателната система

През пролетта човешкият организъм преживява период на адаптация от зимните климатични условия към пролетните, променя се цялостния начин на живот. Това е и времето, в което се обострят хроничните заболявания. Стомашно-чревният тракт през пролетта се пренастройва към предстоящите промени в менюто и увеличаване приема на растителна храна. Възможните проблеми и стомашни неразположения коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Чанка Михайлова от Клиниката по гастроентерология в  Аджибадем Сити Клиник Болница „Токуда".

„Въпреки, че пролетта е чакан и обичан сезон, хроничните храносмилателни проблеми се обострят. Причините са няколко: преминаваме от по-мазни меса, консервирани продукти през зимата, към плодове и зеленчуци, които са богати на фибри. Важно е да се знае, че здравословният хранителен режим не е универсален. Принципно фибрите се приемат като много полезни за храносмилането, но при хронични заболявания на храносмилателния тракт, какъвто например е гастритът, те по-скоро водят до проблеми и обострят гастритните изяви при тези болни. Други причини за обостряне на храносмилателните проблеми са свързани с адаптацията на организма. Променя се времето, вегетативната нервна система отговаря на този стимул, съответно се повишава стомашната секреция и най-често се обострят гастритните изяви“.


  По време на Великденските пости хората включват в своето меню салатите, листните зеленчуци, копривата, лападът, както и оранжерийните зеленчуци, плодовете. Други се опитват да се хранят здравословно и освен пресните зеленчуци залагат на ядките, варивата.

  Д-р Михайлова посочи, че гладуването само по себе си не е особено подходящо за храносмилателния тракт. Постите влошават тези оплаквания, именно поради повишения прием на зеленолистни зеленчуци. Те съдържат много фибри и целулоза, които водят до повишена киселинност в стомаха.

  През пролетта се наблюдават и оплаквания, свързани с киселини, подуване на корема, парене, запек, газове, тежест при хранене. По думите на д-р Михайлова много хора страдат от подобни оплаквания, които е възможно да бъдат свързани, както със смяната на сезоните, така и с други причини. „Ако в продължение на 2-3 месеца са налице подобни оплаквания, които са свързани със силни болки в епигастриума, киселини, гадене, повръщане – трябва да се потърси лекарска помощ. Има различни видове заболявания на храносмилателния тракт. Възможно е да е нещо съвсем безобидно, но с една адаптирана терапия и хранителен режим, проблемът може да се овладее бързо и лесно. Но е възможно зад тези оплаквания да е налице нещо по-сериозно като заболяване, което трябва да се консултира с лекар и да се предприемат навременни мерки“.


  Други фактори, които допринасят за по-голяма чувствителност на стомаха през пролетта са и вирусните инфекции, характерни за сезона. Не е са особено препоръчителни разтоварващите диети за хора, които имат заболявания на храносмилателната система, по-скоро диетичен режим. Храненето да бъде често, но по малко, което е златен стандарт на поведение при тези заболявания. „Винаги през пролетта човек иска да отслабне, да влезе във форма след зимата, но рязкото гладуване и диетите обикновено водят до проблеми и обостряне на хроничните заболявания на гастроинтестиналния тракт. Храненето трябва да бъде разнообразно, да няма крайности, да се обръща внимание на всеки един симптом. Да се избягва употреба на алкохол, цигари, пържени храни“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Ангел Тупаров

Безплатни прегледи за онкологично болни

В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се  консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..

публикувано на 05.05.25 в 11:40
Д-р Надица Шумка

Пролетта обостря гастрита и язвата – внимавайте с количествата сезонни зеленчуци!

През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът  обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването..

публикувано на 29.04.25 в 13:42

Имунизацията на бременни жени срещу коклюш става целева

От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..

публикувано на 29.04.25 в 09:29
Снимка: Министерство на здравеопазването

Транспортираха 16-годишен с въздушна линейка от Гоце Делчев към София

  16 годишно момче  с тежка черепно-мозъчна травма  е транспортирано от Гоце Делчев към София  с въздушна линейка този следобед. Момчето  е било прието в общинската болница  около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка.  Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...

публикувано на 27.04.25 в 15:19

Близо 1000 пациенти са обслужили спешните медици в област Благоевград

По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ.   „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..

публикувано на 22.04.25 в 12:34
Д-р Нели Георгиева

Количеството магнезий в тялото зависи от начина на хранене и бъбречната функция

Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..

публикувано на 16.04.25 в 12:42

Терапията при сърдечна недостатъчност не се прекъсва, дори да е налице подобрение

Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта.  В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..

публикувано на 16.04.25 в 09:25