На 22 април 2024 г. екипът на проф. Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Токуда" и трима спинални хирурзи от САЩ и Испания ще преглеждат безплатно деца до 18-годишна възраст с гръбначни деформации или съмнения за такива.
Прегледите ще се осъществяват след предварително записан час на тел. 02/403 4000.
Програмата включва и две съвместни операции на сколиоза с екипа на проф. Яблански на деца със сериозни гръбначни изкривявания, селектирани предварително и показани за хирургична интервенция.
За предстоящите прегледи, сколиозата като заболяване, причини, възможности за лечение - говори в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Станислав Балев. Клиничните му интереси са в областта на гръбначната хирургия, в частност диагностика и лечение на гръбначни изкривявания при деца – сколиоза. Част е от екипа на проф. Яблански в Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник Болница „Токуда“.
„Прегледите ще включват ранна диагностика, родители, които се съмняват, че детето им има гръбначно изкривяване, родители, които знаят, че детето има гръбначно изкривяване и искат консултация и нашето мнение по въпроса. Ако имат документи е добре да ги носят, защото ако е налице определена прогресия е добре да сравним по време на прегледа какво се случва. Ако нямат такива – всичко, което е необходимо ще бъде извършено при нас като диагностика“.
Д-р Балев уточни, че сколиозата е свързана с гръбначно изкривяване над 10 градуса встрани. Но тя може да варира с големи отклонения от 10 до над 100 градуса в зависимост от това в каква възраст се диагностицира заболяването. При над 80 процента не са известни причините за сколиозата – неправилна стойка, генетична свързаност и т.н. При около 20 процента от децата са известни причините, но много често те са съпроводени с много тежки заболявания.
Видове сколиоза
Най-често срещана е идиопатичната сколиоза, причината за която е неизвестна. „Предимно се наблюдава при деца след 10-годишна възраст. При втория пик на растеж отчитаме и растеж на градусите, когато е най-опасно да се повишат тези градуси. Всички консервативни методи за лечение да не дадат решение на заболяването и да се стигне до хирургична интервенция“.
Лечение на сколиоза
„Изключително важно е в каква възрастова група е заболяването. Когато то е уточнено – при тези 20%, имаме много особени подходи, които са свързани и с основното заболяване, комплицирани случаи са. Докато по-голямата част при децата с идиопатична сколиоза – правим всичко възможно, за да не стигаме до оперативно лечение. Започваме с физиотерапия, след това корсетолечение, ако градусите прогресират, като целта е да достигнем до гръбначния стълб, който е стигнал своя растеж и е под 40 градуса. Има консервативно лечение, въпросът е нашите пациенти да отговорят на това лечение. Много зависи кога е направена диагностиката и при какви градуси ще дойдат при нас“.
Д-р Балев посочи, че при сколиоза между 10 и 20 градуса изкривяване се включва физиотерапия, Шрот терапия и други кинезитерапевтични процедури, които са специално разработени. Над 20 градуса се включва корсет, който се носи между 20-22 часа в денонощието. Над 40 градуса на пациентите се съобщава, че на определен етап ще се предприеме хирургия. „Причината е, че над 40 градуса очакваме между 1 и 2 градуса прогресия до остатъка на живота на пациента. При тези градуси, независимо, че гръбначният стълб е спрял своето развитие, сколиозите прогресират. Ако е 30 градуса и пациентът е на 20 години – до късни старини ще останат тези градуса и затова не предприемаме операция“.
Оперативното лечение на деца с деформации на гръбначния стълб е крайната стъпка, която лекарите предприемат само ако няма друг подходящ подход към заболяването.
Специалистът поясни, че при сколиоза над 40 градуса се извършва много солидна предоперативна подготовка на пациента, отговаря се на всички въпросителни ако има такива, относно здравето и едва тогава се пристъпва към лечение.
Хирургията при сколиоза се осъществява с пълен набор от импланти, осигурени от НЗОК. „Имплантите, които влагаме са висококачествени на световни фирми. На 2-3 ден след операцията детето може да става, след първата седмица самостоятелно изминава 10-20 метра. До 2 месеца се чувстват много спокойни, след 6-тия месец могат да плуват, да карат колело.
Прави впечатление, че семейните лекари, педиатрите, невролозите много по-често обръщат внимание на гръбначното изкривяване и изпращат деца дори, когато имат най-малко съмнение, че детето има сколиоза. Това много ни помага да ги лекуваме консервативно и да не се стига до операция. Добра е диагностиката и ранното откриване на заболяването“.
Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат - първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор - си..
С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..
Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много..
Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап,..
Петото издание на фестивала „Здравей, здраве“ ще се проведе на 19 и 20 октомври в Благоевград. Фестивалът популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве. Тази година фестивалът ще се проведе на площад „Македония“ в обновената сграда, споделяна от Камерна опера и Народно..
Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..
Дебатът за въвеждането на вендинг машини за продажба на лекарства в България предизвика разнопосочни реакции сред обществеността и представители на фармацевтичния бранш. Партия "Възраждане" предложи законопроект, който бе приет на първо четене в пленарната зала, и който предвижда вендинг апарати за лекарства да бъдат разположени не само в аптеките,..