Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Станислав Балев: Изключително важно е в каква възрастова група е сколиозата

Топ хирурзи от България, САЩ и Испания ще преглеждат безплатно деца с гръбначни изкривявания

2
Д-р Станислав Балев

На 22 април 2024 г. екипът на проф. Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Токуда" и трима спинални хирурзи от САЩ и Испания  ще преглеждат безплатно деца до 18-годишна възраст с гръбначни деформации или съмнения за такива.

  Прегледите ще се осъществяват след предварително записан час на тел. 02/403 4000.

  Програмата включва и две съвместни операции на сколиоза с екипа на проф. Яблански на деца със сериозни гръбначни изкривявания, селектирани предварително и показани за хирургична интервенция.

   За предстоящите прегледи, сколиозата като заболяване, причини, възможности за лечение -  говори в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Станислав Балев. Клиничните му интереси са в областта на гръбначната хирургия, в частност диагностика и лечение на  гръбначни изкривявания при деца – сколиоза. Част  е от екипа на проф. Яблански в Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник Болница „Токуда“.

  „Прегледите ще включват ранна диагностика, родители, които се съмняват, че детето им има гръбначно изкривяване, родители, които знаят, че детето има гръбначно изкривяване и искат консултация и нашето мнение по въпроса. Ако имат документи е добре да ги носят, защото ако е налице определена прогресия е добре да сравним по време на прегледа какво се случва. Ако нямат такива – всичко, което е необходимо ще бъде извършено при нас като диагностика“.

  Д-р Балев уточни, че сколиозата е свързана с гръбначно изкривяване над 10 градуса встрани. Но тя може да варира с големи отклонения от 10 до над 100 градуса в зависимост от това в каква възраст се диагностицира заболяването. При над 80 процента не са известни причините за сколиозата – неправилна стойка, генетична свързаност и т.н. При около 20 процента от децата са известни причините, но  много често те  са съпроводени с много тежки заболявания.

Видове сколиоза

  Най-често срещана  е идиопатичната сколиоза, причината за която е неизвестна. „Предимно   се наблюдава при деца след 10-годишна възраст. При втория пик на растеж отчитаме и растеж на градусите, когато е най-опасно да се повишат тези градуси. Всички консервативни методи за лечение да не дадат решение на заболяването и да се стигне до хирургична интервенция“.


  Лечение на сколиоза

 „Изключително важно е в каква възрастова група е заболяването. Когато то е уточнено – при тези 20%,  имаме много особени подходи, които са свързани и с основното заболяване, комплицирани случаи са. Докато по-голямата част при децата с идиопатична сколиоза – правим всичко възможно, за да не стигаме до оперативно лечение. Започваме с физиотерапия, след това корсетолечение, ако градусите прогресират, като целта е да достигнем до гръбначния стълб, който е стигнал своя растеж и е под 40 градуса. Има консервативно лечение, въпросът е нашите пациенти да отговорят на това лечение. Много зависи кога е направена диагностиката и при какви градуси ще дойдат при нас“.

  Д-р Балев посочи, че при сколиоза  между 10 и 20 градуса изкривяване се включва физиотерапия, Шрот терапия и други кинезитерапевтични процедури, които са специално разработени. Над 20 градуса се включва корсет, който се носи между 20-22 часа в денонощието. Над 40 градуса на пациентите се съобщава, че на определен етап ще се предприеме хирургия. „Причината е, че над 40 градуса очакваме между 1 и 2 градуса прогресия до остатъка на живота на пациента. При тези градуси, независимо, че гръбначният стълб е спрял своето развитие, сколиозите прогресират. Ако е 30 градуса и пациентът е на 20 години – до късни старини ще останат тези градуса и затова не предприемаме операция“.

  Оперативното лечение на деца с деформации на гръбначния стълб е крайната стъпка, която лекарите предприемат само ако няма друг подходящ подход към заболяването.

   Специалистът поясни, че при сколиоза над 40 градуса се извършва много солидна предоперативна подготовка на пациента, отговаря се на всички въпросителни ако има такива, относно здравето и едва тогава се пристъпва към лечение.

  Хирургията при сколиоза се осъществява с пълен набор от импланти, осигурени от НЗОК. „Имплантите, които влагаме са висококачествени на световни фирми. На 2-3 ден след операцията детето  може да става, след първата седмица самостоятелно изминава 10-20 метра. До 2 месеца се чувстват много спокойни, след 6-тия месец могат да плуват, да карат колело.

  Прави впечатление, че семейните лекари, педиатрите, невролозите много по-често обръщат внимание на гръбначното изкривяване и изпращат деца дори, когато имат най-малко съмнение, че детето има сколиоза. Това много ни помага да ги лекуваме консервативно и да не се стига до операция. Добра е диагностиката и ранното откриване на заболяването“.




 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Ангел Тупаров

Безплатни прегледи за онкологично болни

В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се  консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..

публикувано на 05.05.25 в 11:40
Д-р Надица Шумка

Пролетта обостря гастрита и язвата – внимавайте с количествата сезонни зеленчуци!

През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът  обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването..

публикувано на 29.04.25 в 13:42

Имунизацията на бременни жени срещу коклюш става целева

От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..

публикувано на 29.04.25 в 09:29
Снимка: Министерство на здравеопазването

Транспортираха 16-годишен с въздушна линейка от Гоце Делчев към София

  16 годишно момче  с тежка черепно-мозъчна травма  е транспортирано от Гоце Делчев към София  с въздушна линейка този следобед. Момчето  е било прието в общинската болница  около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка.  Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...

публикувано на 27.04.25 в 15:19

Близо 1000 пациенти са обслужили спешните медици в област Благоевград

По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ.   „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..

публикувано на 22.04.25 в 12:34
Д-р Нели Георгиева

Количеството магнезий в тялото зависи от начина на хранене и бъбречната функция

Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..

публикувано на 16.04.25 в 12:42

Терапията при сърдечна недостатъчност не се прекъсва, дори да е налице подобрение

Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта.  В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..

публикувано на 16.04.25 в 09:25