Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висока оценка за мюзикъла "Класният се жени" на Камерна опера Благоевград

На 23 и 25 април 2024 г. от 19.00 ч. в обновената зала на Камерна опера Благоевград се състоя Премиерата на мюзикъла за тийнейджъри "Класният се жени" от Филип Павлов и либрето Любомир Пеевски. За спектакъла музикалният критик Иванка Влаева сподели:

"Искате ли да видите много млади хора, които творят заедно докато се забавляват и радват публиката с вдъхновение и неустоима енергия? Елате в Камерна опера Благоевград. Там вашето приключение в света на изкуството е мюзикълът „Класният се жени! или „12 Б отвръща на удара“. "

"Пъстра амалгама от искряща музика, фойерверк от многопластови текстове и младежки заразяващи танци. Всичко това и още много песни, инструментални коментари, комбинирани със свежи сценични изненади, редуване на лирични изповеди и тийнейджърски откровения е събрано в майсторския мюзикъл. Той е създаден от творческия тандем на композитора Филип Павлов и либретиста Любомир Пеевски. Ярки музикални типажи със запомнящи се интонационни и танцови характеристики, многозначителни реплики и поетични еквилибристики в него са подплатени с неустоим ритъм в музикалната драматургия и сценичното действие. Множеството музикални типажи имат свой ярък интонационен образ и многопланови режисьорски решения в сценичното пространство (реж. Георги Динев). Зрителят остава без дъх в майсторски композираната творба. Пълната зала и публиката, която продължаваше дълго да аплодира след първото представление, е лакмусът за зрителското признание", посочва Иванка Влаева.

Премиерата на творбата в Благоевград се състоя на 23 април 2024 със солисти (Денис Бояджиев, Димитрина Кечеджиева, Венера Мелеки, Юрий Николов) и оркестър на Камерната опера в града (дир. Красимир Топалов, концертмайстор Стоил Богданов). Мощна подкрепа за сценичната реализация бяха тийнейджърите певци артисти и танцьори, избрани след солиден кастинг. За част от тях тази сценична изява е поредна в спектакъл на оперната трупа, в т.ч. изпълненията на танцов клуб „Силвана денс“ (хореограф Силвана Ханджийска). Така може да говорим за създаване на традиция в привличането на млади хора и формирането на младежка публика, категорична е Влаева.

Изборът на българска творба в репертоара и възможността за изява в нея на млади таланти заслужава адмирации за директора на Камерната опера Лина Ангелова и нейния екип (режисьор Георги Динев, диригент Красимир Топалов, хореограф Силвана Ханджийска, сценограф и костюми Яна Дворецка и музикална подготовка Милена Томанова).

Спектакълът показва успешен път за обгрижване на българската култура и изкуство, както и откриване на нови поколения артисти. В случая общинската подкрепа и съпричастността лично на кмета на Благоевград г-н Методи Байкушев са особено важни за нейното съществуване. Вероятно картината на културните институции в България и тяхната дейност ще са значително по-видими и успешни, ако има повече подобни личности и грижи за изкуството.

Премиерата е вече история, но не пропускайте следващите представления на мюзикъла, защото преживяването си струва вложените послания и откъсването от рутината на всекидневието, призовава музикалният критик Иванка Влаева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21