"Искате ли да видите много млади хора, които творят заедно докато се забавляват и радват публиката с вдъхновение и неустоима енергия? Елате в Камерна опера Благоевград. Там вашето приключение в света на изкуството е мюзикълът „Класният се жени! или „12 Б отвръща на удара“. "
"Пъстра амалгама от искряща музика, фойерверк от многопластови текстове и младежки заразяващи танци. Всичко това и още много песни, инструментални коментари, комбинирани със свежи сценични изненади, редуване на лирични изповеди и тийнейджърски откровения е събрано в майсторския мюзикъл. Той е създаден от творческия тандем на композитора Филип Павлов и либретиста Любомир Пеевски. Ярки музикални типажи със запомнящи се интонационни и танцови характеристики, многозначителни реплики и поетични еквилибристики в него са подплатени с неустоим ритъм в музикалната драматургия и сценичното действие. Множеството музикални типажи имат свой ярък интонационен образ и многопланови режисьорски решения в сценичното пространство (реж. Георги Динев). Зрителят остава без дъх в майсторски композираната творба. Пълната зала и публиката, която продължаваше дълго да аплодира след първото представление, е лакмусът за зрителското признание", посочва Иванка Влаева.
Премиерата на творбата в Благоевград се състоя на 23 април 2024 със солисти (Денис Бояджиев, Димитрина Кечеджиева, Венера Мелеки, Юрий Николов) и оркестър на Камерната опера в града (дир. Красимир Топалов, концертмайстор Стоил Богданов). Мощна подкрепа за сценичната реализация бяха тийнейджърите певци артисти и танцьори, избрани след солиден кастинг. За част от тях тази сценична изява е поредна в спектакъл на оперната трупа, в т.ч. изпълненията на танцов клуб „Силвана денс“ (хореограф Силвана Ханджийска). Така може да говорим за създаване на традиция в привличането на млади хора и формирането на младежка публика, категорична е Влаева.
Изборът на българска творба в репертоара и възможността за изява в нея на млади таланти заслужава адмирации за директора на Камерната опера Лина Ангелова и нейния екип (режисьор Георги Динев, диригент Красимир Топалов, хореограф Силвана Ханджийска, сценограф и костюми Яна Дворецка и музикална подготовка Милена Томанова).
Спектакълът показва успешен път за обгрижване на българската култура и изкуство, както и откриване на нови поколения артисти. В случая общинската подкрепа и съпричастността лично на кмета на Благоевград г-н Методи Байкушев са особено важни за нейното съществуване. Вероятно картината на културните институции в България и тяхната дейност ще са значително по-видими и успешни, ако има повече подобни личности и грижи за изкуството.
Премиерата е вече история, но не пропускайте следващите представления на мюзикъла, защото преживяването си струва вложените послания и откъсването от рутината на всекидневието, призовава музикалният критик Иванка Влаева.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..