Дебатът за въвеждането на вендинг машини за продажба на лекарства в България предизвика разнопосочни реакции сред обществеността и представители на фармацевтичния бранш. Партия "Възраждане" предложи законопроект, който бе приет на първо четене в пленарната зала, и който предвижда вендинг апарати за лекарства да бъдат разположени не само в аптеките, но и на други места, особено в региони без аптеки. Според вносителите, тези машини ще продават само лекарства, които не изискват рецепта, като целта е да се улесни достъпът на гражданите в отдалечени и труднодостъпни райони до медикаменти от първа необходимост.
Какво казват фармацевтите?
Фармацевтите обаче са твърдо против предложението, подчертавайки рисковете, които идват с това. Те се опасяват, че чрез тези машини могат да бъдат закупени неподходящи лекарства, особено от деца, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Според тях неконтролираният достъп до лекарства крие опасности за пациентите и може да доведе до употребата на медикаменти, неадекватни за състоянието на потребителите.
Какво е предложението на "Възраждане"?
Според "Възраждане", целта е да се облекчи достъпът до лекарства в общини, където аптеките липсват или не са денонощни. От партията смятат, че вендинг машините ще запълнят тази липса и ще дадат възможност на хората да получат достъп до нужните им медикаменти по всяко време.
Темата бе сред водещите акценти в предаването "Събуди деня". В звуковите файлове може да чуете позициите на: Цвета Рангелова, народен представител от "Възраждане"; Константин Качулев, фармацевт; д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазванетоКато относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..
От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..
Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..
Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..
“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...