Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След случая с починалото бебе, 29 медици хвърлят оставки

29 лекари от болницата в град Сандански подадоха заявления за напускане. По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града на 2 декември след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха  обиждани от близки на родилката. Трагичният случай с бебето предизвика напрежение и протести.  Лекарите от болницата в Сандански излязоха с отворено писмо до обществеността в града и кметовете на Сандански и Петрич, в което определят обидните квалификации към тях по време на извънредната сесия като недопустими, уронващи престижа на лекарската професия, което е и причина за масовите оставки. Те се заканиха, че от 11 януари,когато изтича срокът на предизвестията, ще напускат окончателно лечебното заведение, като на практика цели отделения ще бъдат затворени.

 На брифинг днес медицинският управител на лечебното заведение д-р Илия Тонев и завеждащ кардиологичното отделение д-р Димитър Станоев коментираха ситуацията с подадените от колегите им масови оставки.

„Подаването на оставки породи огромен проблем, защото в близко бъдеще не може да бъде направен работен график, който да осигури непрекъснато болнично обслужване в значителна част от структурите на болницата. От така подадените заявления ще се окаже, че цели отделения ще бъдат затворени, за други ще бъде изключително трудно да се направи график – кардиологично отделение-Сандански, както и неврологично, АГО, вътрешно отделение, неонаология. В тези отделения не остава нито един лекар, което означава, че дейността ще бъде прекратена за неизвестен период от време“ – каза д-р Тонев.  По думите му лекарите очакват признание, подкрепа и извинение на част от обществото към „непосилния и високоотговорен денонощен труд, който полагаме в защита живота и здравето на гражданите“. Медицинският управител на лечебното заведение посочи, че е поканил кметовете на общините Сандански и Петрич, на чиято територия се намират двете бази на болницата, за изясняване на ситуацията и бъдещото развитие на болницата.

 Според д-р Димитър Станоев, началник на кардиологичното отделение в МБАЛ „Югозападна“  единственото, което може да промени решението на медиците, подали заявление за напускане е диалогът с местната власт , подкрепата и извинението. „Поради неразбиране се създаде впечатлението, че ние работим 15 дни в месеца, след което спираме да работим и продължават в Петрич. Нищо подобно няма. 7 дни – 24 часа работим. А това, че вечерта от 19:30 до 7:30 даден гражданин трябва да пътува до Петрич, за да го приемат в едно отделение и обратно – аз смятам, че не е никакъв проблем. Точно това ни обиди – ние правим с колегите всичко възможно как да се запазят дейностите в двата града – няма друг начин, няма лекари, няма и сестри. По този начин запазихме и колеги, които щяха да напуснат до сега. Това не е причината за мъртвороденото бебе. Обидени сме дори и на тези хора, които ни боготворят – къде бяхте вие, защо не отидохте на сесията да ни защитите“ – попита д-р Станоев.

  Трагедията с починалото бебе стана на 27 ноември т.г. Директорът на ЦСМП-Благоевград д-р  Красимир Михайлов освободи от длъжност фелдшера, който придружаваше родилката в линейката на път за петричката база на Югозападната болница.

  В момента тече проверка от „Медицински надзор“, очакват се резултатите от нея.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Румен Кондев: Лекуваме пациенти с пневмонии от грипа, бързо се възстановяват

Като относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът  на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..

публикувано на 21.01.25 в 12:40
Д-р Веселка Мончева

Грипна епидемия в Благоевградска област, учениците ще се обучават присъствено

От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не  посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..

публикувано на 21.01.25 в 11:59

Грипна епидемия в нови три области - Пловдивска, Ямболска и Благоевградска

Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването.  В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..

публикувано на 20.01.25 в 16:35

За първи път медицински хеликоптер кацна в болницата в Разлог

Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..

публикувано на 19.01.25 в 14:45

Мухълът - тихият убиец

“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..

публикувано на 17.01.25 в 12:38

Морковът - колкото цветен, толкова и полезен

Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..

публикувано на 13.01.25 в 12:30

Куркумата има способността да намалява възпаленията

Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето.  Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...

публикувано на 07.01.25 в 11:12