Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав – река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания на т.нар. „видове с висока консервационна стойност“, както и за редица застрашени видове миди и ракообразни.
Тази година в навечерието на Часа на Земята със своята кампания „Абонирай се за природата“ WWF обръща специално внимание на реките и влажните зони. Освен че са дом на удивително животинско и растително многообразие, теулавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения.
Какъв е проблемът?
Въпреки че голяма част от реката попада в обявената през 2022 г. защитена местност „Река Лом” и в екологичната мрежа „Натура 2000“, тя е фрагментирана от построени в миналото прегради, полуразрушени прагове и бентове. Тези рушащи се структури не само възпрепятстват естествената миграция на рибите между река Лом и Дунав, но влошават екологичното състояние на реката и често увеличават риска от наводнения.
Каква е ролята на WWF?
Експертите на WWF планират да извършат подробна инвентаризация на изкуствените прегради в река Лом. Те целят да съберат богата база данни, да оценят влиянието на бариерите, както и възможността за възстановяване свързаността на реката. Предварителен преглед на сателитни изображения показва наличието на множество потенциални препятствия пред миграцията на редица водни организми.
„Планираме да извършим картиране и обследване на основните бариери в главното течение на река Лом и по-големите ѝ притоци – ще изследваме въздействието им върху биоразнообразието и върху местните общности. Ще проведем и теренни проучвания на рибните популации и други ключови видове, за да идентифицираме най-значимите препятствия пред тях. Ще работим заедно с местните общности, както и с институциите, които имат ангажимент към подобряването на речната свързаност“, споделя Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.
Какъв е очакваният резултат?
Броят на преградите в българските реки все още е неизвестен. За много малка част от тях има официална информация и за още по-малка – оценка на въздействието. Експертите на WWF имат за цел да съберат нужните данни, които да подпомогнат вземането на решения за премахване на изоставени бариери с неизвестно предназначение и собственост, тъй като спират естествения поток на водата и прекъсват миграционните коридори на рибите, а също и създават опасност за местните общности. Специалистите вярват, че тези усилия ще вдъхнат нов живот на река Лом и ще укрепят екологичния баланс на целия Дунавски басейн, като го превърнат в по-здрав и свързан дом на богатото биоразнообразие.
„Абонирай се за природата“
С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на редица видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони. Сред тях е и видрата, която е включена в Червената книга на застрашените видове.
„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg“, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Не пропускайте да отбележите и знаковия празник на природата – Часа на Земята, като се включите в организираното от WWF почистване на река Искър край София. То ще се състои на 22-ри март /събота/ в района на квартал „Горубляне“ и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Повече подробности вижте наFacebook страницата на събитието.
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..