През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР- Радио Благоевград.
Пролетта е предизвикателство за храносмилателната система. Сезонът провокира комплексни промени – в диетата, повишена експозиция към определени алергени, сезонни колебания на витамин Д, повишени нива на стрес, предвид по-активния ни социален живот. „Това е причината много често хроничните заболявания на гастроинтестиналния тракт да се обострят през пролетта. Особено хроничните възпалителни заболявания на червата, хроничния гастрит, язвената болест имат по-честа изява този сезон. По отношение на хроничните чревни заболявания алергените като полени водят често до обостряне. Рефлуксната болест и хроничният гастрит също имат изяви през пролетта предвид това, че има по-чести събирания на открито, консумират се мазни и пикантни храни, увеличава се консумацията на алкохол. Всичко това води до увеличаване на киселините, болките и други характерни симптоми“.
Появата на стомашни неразположения често се свързва с консумацията на зелени салати, характерни за сезона. По думите на гастроентеролога те са много добър източник на фибри, които са много важни за нормалната функция на гастроинтестиналния тракт. „Много важно е обаче да има едно постепенно въвеждане на тези богати на фибри храни. Да, през пролетта има много свежи плодове и зеленчуци, но не трябва рязко да натоварим червата с тези големи количества фибри, тъй като това ще предизвика раздразнение и подуване. Това е много важно за пациентите, които са диагностицирани със синдрома на раздразненото черво, тъй като те най-отчетливо усещат това подуване, което нарушава качеството им на живот“.
Гастроентерологът посочи кои са основните храни, които предизвикват стомашните неразположения през пролетния сезон и препоръча под каква форма да се консумират. „За да няма неприятно усещане за подуване са препоръчителни варени зеленчуци, супи, бульони, печени ябълки. Те са по-приемливи, вместо зелени салати в по-големи количества. По отношение рефлукса и киселините – да се ограничат пикантните, мазните и пържените храни, да се пие повече вода. Много важно е да се избягват храните, които са по-познати като алергенни - ядки, пшеница, млечни продукти, тъй като те могат да обострят хроничните чревни заболявания и езофагита“.
Обострянето на гастрита и язвата през пролетта е свързано с промяната на диетата. „Освен това през пролетта физическата ни активност е по-висока, много по-чести са сезонните вируси, поради което при хората се наблюдава често използване на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, които също имат много съществен принос при обострянето на язвената болест. Доказано е, че стресът през пролетта и по-голям. Точно в тези междинни сезони като пролет и есен стресът при хората е по-висок, защото те се опитват да се адаптират към промените във времето. Стресът също в голяма степен влияе на язвената болест на стомаха“.
Симптомите, които водят пациентите в кабинета на гастроентеролога са болки в епигастриума, гадене, повръщане, киселини. „При усложнена язвена болест на стомаха болката може да бъде много силна, може да се стигне до кървене, перфорация, когато картината става доста драматична.“ Д-р Надица Шумка препоръча при появата на тези симптоми пациентите незабавно да потърсят помощ от гастроентеролог.
Билките, които могат да подпомогнат медикаментозното лечение са мента, лайка, глухарче. „Ментата действа много добре при хора с чревни неразположения. При киселини и болки в епигастриума лайката е по-добрия избор.“
От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..
16 годишно момче с тежка черепно-мозъчна травма е транспортирано от Гоце Делчев към София с въздушна линейка този следобед. Момчето е било прието в общинската болница около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка. Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...
По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ. „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..
Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..
Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта. В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Доц. д-р Васил Трайков дм е началник на Отделението по инвазивна електрофизиология и кардиостимулация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.От 2017 г. до 2020 г. е член на Комисията за научни документи към Европейската асоциация по аритмии. От 2020 г. е член на Комисията за Националните дружества на Европейската асоциация по аритмии. Член е на..