От следващата година такса смет няма да се формира на основата на данъчната оценка на имота. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова като уточни, че засега няма яснота как ще се изчислява таксата за боклука.
99,9 на сто от българските общини пресмятат такса смет според данъчната оценка на жилището. Това ще се промени от 2015-а година, увери Михайлова.
Трябва да се намерят формули за образуване на такса смет. Ние направихме първата отстъпка за стимулиране на общините. Съгласихме се, че по-плавно ще расте отчислението, което на практика е първият стимул, който дадохме на общините да използват годините, в които ще имат по-малки отчисления, за да инвестират в такъв тип проекти, които ще намалят обема на депонирани отпадъци. Целта на общините и нашата цел е да намалим обема на депонирания отпадък по всякакъв начин, подкрепяйки такива проекти.
Общините са в различна готовност да събират разделно и да сепарират отпадъците. Затова формулата за плащане на такса смет няма да е еднаква.
Събирането на отпадъка губи смисъл, ако след това той не бъде оползотворен, обработен. В новата оперативна програма 2014-2020 основно ще насочим най-скъпи инсталации, в това число и такива инсталации за третиране и компостиране, обясни Михайлова.
Сред предложенията са хората да си купуват чували и торбички за изхвърляне на боклука. Цената на тези торбички ще бъде в таксата за смет. В идеалния случай хората да плащат според количеството отпадъци, което изхвърлят, но измерването е много трудно, посочи Михайлова.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..