Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майстор Стоян: Цял живот съм се учил, искам синът ми да продължи традицията

Стоян Иванов от Камено, работи като инженер, но е четвърто поколение майстор на кавали и гайди. Този занаят е в рода му от векове. Той помни и се е учил от дядо си Слави Иванов, който наричали “майстор на майсторите”. Когато музиканти попадали на негов кавал или гайда, казвали че е “страдивариус” сред инструментите и го наричали “славивариус”. Занаята наследил сина му Георги, бащата на Стоян, който също бил добър в майсторлъка.

 

“Инструментите, за да станат добри, трябва да са от дрян. Тайната при направата на хубав инструмент зависи от избора на дървото, важно е да познаваш звука. Времето за което може да се направи кавал например е един месец, но последния ми отне 4 месеца, защото беше за майстор в свиренето като Владимир Величков от орк. “Канари”, каза Стоян Иванов.

 

Той е правил инструменти за най-големите кавалджии на България като Теодосий Спасов, Недялко Недялков от БНР и Темелко Иванов от ансамбъл „Тракия“, но не иска да изброява известните си клиенти, за да не пропусне някой. Майстор Стоян е сътворил над 600 кавала и гайди, като първия си инструмент е завършил на 14 годишна възраст за музикалната школа в читалището на Камено. “Трябва хората да преценят, дали това, което съм направил е добро, зависи от звученето на инструмента”, добави занаятчията.

 

Синът му Георги е едва четиригодишен, но майсторът иска да му предаде това, което знае от предците си. Готов е да обучи и други ученици, за да бъде съхранена традицията и запазен българския дух.

 

Интервюто със Стоян Иванов може да чуете в звуковия файл

По публикацията работи: 86


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Mюзик Пойнт Акцент: Доклад показва рекордни нива на слушане на музика

Глобално изследване показва, че музика се слуша повече от когато и да било и че има тревожност сред хората по отношение на използването на изкуствен интелект при създаване на музика. Изследването на IFPI със заглавие Връзката ни с музика та обхваща 2023-та година. Резултатите са въз основа на отговорите на над 43 хиляди души в 26 страни..

публикувано на 20.01.24 в 12:00

Десет групи на юбилейния Sea Of Black днес

Общо десет са групите на фестивала за екстремен хевиметъл Sea Of Black, който започва този следобед в Летния театър на Бургас. Хедлайнери в юбилейното десето издание са Heretic от Нидерландия и Spider Kickers от Гърция. Останалите осем банди са от цялата страна, а на сцената ще се качи и бургаската гордост The Revenge Project. Метъл..

обновено на 06.08.22 в 14:40

„Фанданго“ се целят в сърцата на публиката с мелодичната „Рокендрол стар“

Песента „Рокендрол стар“ ще представи група „Фанданго“ на 30 юли в Летния театър по време на конкурса „Бургас и морето“. Четиримата този път ще бъдат с пети човек на сцената, а са заложили на мелодично рок парче, което да хареса на широк кръг меломани, каза за БНР-Бургас фронтменът Христо Стефанов. Той смята, че след като такива..

публикувано на 28.07.22 в 09:46

Еделина Кънева и Орлин Горанов пеят в „Приказка за двама“

Еделина Кънева и Орлин Горанов ще пеят в „Приказка за двама“ на 14 юни в Летния театър в Бургас. Спектакълът започва в 20.30 часа. Той е втори от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“. Деян Павлов ще дирижира успешната сценична двойка и оркестъра на Бургаската опера. Публиката ще чуе арии и дуети от мюзикълите..

публикувано на 10.06.22 в 13:44

Деца от Словакия събраха бурни аплодисменти на „Охлюва“

Бурни аплодисменти събраха деца от Словакия по време на своя концерт на открита сцена „Охлюва“. Те изпяха химна на българското училище „Христо Ботев“ в Братислава, написан от Стефан Диомов, както и много български песни. В концерта участваха още ученици от фолклорния ансамбъл „Радост“, солистка на хор „Трепетлика“, гайдар от оркестъра и..

публикувано на 09.06.22 в 14:37

Бургаската опера с два концерта за 3-ти март

Държавна опера – Бургас е подготвила два концерта по повод националния празник на Република България Трети март. Първото събитие е Тържественият симфоничен концерт, на който ще прозвучат произведения от Лудвиг ван Бетовен, П. И. Чайковски, В. А. Моцарт, Георг Фридрих Хендел, Джузепе Верди и Веселин Стоянов, под палката на маестро Йордан Дафов, който..

публикувано на 28.02.22 в 13:24

"Трубадур" - трето заглавие в афиша на операта

След успешния старт на новата календарна година за творческите състави на Бургаската опера, третото събитие в календара на бургаската културна институция обещава да бъде много добро. Операта „Трубадур“ от Джузепе Верди ще се играе на 15-ти февруари от 19 часа в залата на Опера Бургас.  „Трубадур“ е една от най-популярните оперни произведения на..

публикувано на 11.02.22 в 14:25