Стоян Иванов от Камено, работи като инженер, но е четвърто поколение майстор на кавали и гайди. Този занаят е в рода му от векове. Той помни и се е учил от дядо си Слави Иванов, който наричали “майстор на майсторите”. Когато музиканти попадали на негов кавал или гайда, казвали че е “страдивариус” сред инструментите и го наричали “славивариус”. Занаята наследил сина му Георги, бащата на Стоян, който също бил добър в майсторлъка.
“Инструментите, за да станат добри, трябва да са от дрян. Тайната при направата на хубав инструмент зависи от избора на дървото, важно е да познаваш звука. Времето за което може да се направи кавал например е един месец, но последния ми отне 4 месеца, защото беше за майстор в свиренето като Владимир Величков от орк. “Канари”, каза Стоян Иванов.
Той е правил инструменти за най-големите кавалджии на България като Теодосий Спасов, Недялко Недялков от БНР и Темелко Иванов от ансамбъл „Тракия“, но не иска да изброява известните си клиенти, за да не пропусне някой. Майстор Стоян е сътворил над 600 кавала и гайди, като първия си инструмент е завършил на 14 годишна възраст за музикалната школа в читалището на Камено. “Трябва хората да преценят, дали това, което съм направил е добро, зависи от звученето на инструмента”, добави занаятчията.
Синът му Георги е едва четиригодишен, но майсторът иска да му предаде това, което знае от предците си. Готов е да обучи и други ученици, за да бъде съхранена традицията и запазен българския дух.
Интервюто със Стоян Иванов може да чуете в звуковия файл
Кирил Маричков е починал в село Селановци. Той и "Фондацията" е трябвало да имат концерт тази вечер. Музикантът е паднал и си е ударил главата. Певецът е починал в линейката, повикана на мястото на инцидента. На 30 октомври Кирил Маричков трябваше да навърши 80 години. Той бе от изпълнителите с ясно изразена обществена и активна позиция. В началото..
Специален музикален рецитал на "Бургас и морето за млади изпълнители" ще изнесе италианската поп звезда Давиде Локатели на 27 юли от 19:00 часа в Културен дом НХК. Той ще бъде част от журито на конкурса за млади музикални дарования, съобщават от общината. Пианист, композитор и музикант, музикалното пътуването на Давиде започва под ръководството на..
Глобално изследване показва, че музика се слуша повече от когато и да било и че има тревожност сред хората по отношение на използването на изкуствен интелект при създаване на музика. Изследването на IFPI със заглавие Връзката ни с музика та обхваща 2023-та година. Резултатите са въз основа на отговорите на над 43 хиляди души в 26 страни..
Общо десет са групите на фестивала за екстремен хевиметъл Sea Of Black, който започва този следобед в Летния театър на Бургас. Хедлайнери в юбилейното десето издание са Heretic от Нидерландия и Spider Kickers от Гърция. Останалите осем банди са от цялата страна, а на сцената ще се качи и бургаската гордост The Revenge Project. Метъл..
Песента „Рокендрол стар“ ще представи група „Фанданго“ на 30 юли в Летния театър по време на конкурса „Бургас и морето“. Четиримата този път ще бъдат с пети човек на сцената, а са заложили на мелодично рок парче, което да хареса на широк кръг меломани, каза за БНР-Бургас фронтменът Христо Стефанов. Той смята, че след като такива..
Еделина Кънева и Орлин Горанов ще пеят в „Приказка за двама“ на 14 юни в Летния театър в Бургас. Спектакълът започва в 20.30 часа. Той е втори от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“. Деян Павлов ще дирижира успешната сценична двойка и оркестъра на Бургаската опера. Публиката ще чуе арии и дуети от мюзикълите..
Бурни аплодисменти събраха деца от Словакия по време на своя концерт на открита сцена „Охлюва“. Те изпяха химна на българското училище „Христо Ботев“ в Братислава, написан от Стефан Диомов, както и много български песни. В концерта участваха още ученици от фолклорния ансамбъл „Радост“, солистка на хор „Трепетлика“, гайдар от оркестъра и..