Първите 100 дни от управлението на коалиционното правителство са минали без задължителната толерантност от обществото и от опозицията, в условията на напрегната геополитическа ситуация, финансови предизвикателства, свързани с кризата в КТБ и бедствията. Така вицепремиерът Румяна Бъчварова описа условията на работа на министрите, но подчерта, че оценката, която тя дава е положителна.
Според нея координацията между министрите е добра, повечето имат управленски опит, изпълняват се мерки по основните реформи, набелязани от правителството.
Като слабост Бъчварова посочи трудната координация с парламентарните групи.
Сработването между правителството и парламентарните групи, това е един процес, който тече и според мен ще тече по време на целия мандат. Особената, но най-оптимална формула, която беше предложена за коалиция, съгласие по основния принцип, приоритети и запазване на партийна автентичност чрез възможността да се отстояват отделни конкретни идеи, всъщност ни поставя в тази ситуация във всеки един момент да се налага да съгласуваме позициите си. Това е доста трудно за всеки един от нас, коментира Румяна Бъчварова.
Тя беше категорична, че няма чистка в държавната администрация и това е било договорено с партньорите.
77% са новите назначения при органите на власт и техните заместници. Това е най-високото политическо ниво. 85% са членовете на политическите кабинети, които са нови, тоест има 15%, които са останали от предишното управление и едва 14% са новите назначения в държавни изпълнителни агенции и структури, които са създадени със закон. Опозицията спекулира с данни и цифри, които и по тяхно признание не са верни. Те акумулират от себе си данни за кадрови назначения от служебното правителство, обясни вицепремиерът.
Участието на АБВ в управлението е с амбицията партията да даде принос за стабилизиране и в същото време да се направят промени във важни сектори като социалния, в който проблемите са тежки, коментира вицепремиерът Ивайло Калфин.
Повишаването на минималните доходи и коледните добавки имат ефект, каза той.
За възраженията на бизнеса, включително и тези от последните дни, за качеството на социалния диалог по пенсионната реформа, Калфин изрази категорична позиция, че няма да се поддава на натиск.
Борбата с корупцията ще е приоритет в работата на вицепремиера Меглена Кунева. В края на март заедно с правосъдния министър Христо Иванов ще представят Стратегия за борба с корупцията.
Личната ми амбиция е да продължа да работя за постигането на конкретни резултати, най-важният от които е влизането на България в Шенген. Добрата подготовка и успешното българско председателство на ЕС и постигане на значими резултати в борбата с корупцията. Разгърнахме широка дипломатическа кампания за търсене на подкрепа за присъединяване на България към Шенген. Мисля, че от вчера броят на страните, които ни подкрепят, са 20. Те ни подкрепят без уговорки, но остават още няколко страни, важни, които трябва да бъдат убеждавани, посочи Кунева.
Вицепремиерът за еврофондовете Томислав Дончев посочи бъдещите предизвикателства пред кабинета на Бойко Борисов:
Най-голямото предизвикателство за първите три месеца работа е намирането на финия баланс. Необходимостта да се осигури стабилност, да се стартират реформи. Искайки да бъда честен, през тези три месеца ние не си позволихме да залитнем нито в едната, нито в другата посока. През тези три месеца стрелката е по-често сочеща в посока стабилност.
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът..